A hvg trend mellékletében bevallottan idegen tollakkal (is) ékeskedik, amikor közzéteszi reformjavaslataikat, amelyek egy része különböző forrásokban, pártprogramokban, szakértői publikácoiókban már napvilágot látott. A magazin csomagjának célja kettős, a államháztartás hiányának gyors csökkentése, illetve a gyorsan, fenntarthatóan növekvő gazdasághoz, igazságos társadalomhoz, kiszámíthatóbb jogállamhoz vezető út kijelölése.
Az államháztartás nehézségeinek megoldását szolgáló recept - egyebek mellett - tartalmazza a fogyasztás és a felhalmozás jelenleg 76:24 százalékos arányának átbillentését a - főként vállalati - beruházások javára, amit segítenének az uniós források. Ezzel párhuzamosan a lakosság jövedelmek növekedésének visszafogása is szükséges lenne.
Az euró legkésőbb 2011-es bevezetését tűzik ki, s idén legalább a GDP 1-1,5 százalékának megfelelő megtakarítást tartanak elengedhetetlennek. A „program” e fejezetében találkozhatunk azzal a talányos mindattal, hogy „A bevételek növelése céljából meg kell szüntetni az általános forgalmi adó 15 százalékos kulcsát.” Ennyi.
Az adók és járulékok rendszerét lényegesen egyszerűbbé tennék, hosszasan szapulják a kedvezmények szerteágazó rendszerét, majd első javaslatként növelnék az adó- és járulákbevételeket. Ez annyiban érdekes, hogy a csomag kidolgozása során bevallottan támaszkodtak a CEMI szürkeállományára - a grafikus illusztrációk, táblázatok és grafikonok forrásául döntő többségben a CEMI szerepel -, s az intézet szerdán bemutatott kiigazítási javaslatcsomagjában éppen ettől int.
E pont alatt javaslatként szerepel közteherköteles jövedelmek körének szélesítése, a kedvezmények markáns megnyírbálása, adókulcsok és -sávpk módosítása, kevesebb áfakulcs vagy a jövedéki adó emelése. A közigazgatási részben a rendszer egszerűsítését, főhatósági összevonásokat - ugyanakkor a megyerendszer fennmaradását -, három statisztikai elismertetését javasolja a csomag. Háromszintű egészségügyi ellátórendszer lenne kívánatos több egészségbiztosító működése mellett. Minimálbér stopért és a hatékonyabb szakképzésért és minőségi oktatásért kiált a program. A média depolitizálást, hatékonyabb környzetvédelmet és az agrárszféra modernizálást, versenyképességének növelését - alapvetően infrastrukturális beruházások révén - szorgalmazza a csomag.
