BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Százmilliárd forintból épülnek a hulladékkezelők

A KEOP hulladékkezelést támogató kiírására hét társulás jelentkezett. Összesen hét év alatt százmilliárd forintot szán az unió és az állam rendszerek fejlesztésére és további nyolcvanat rekultivációra.

2008. november 5. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 2007-2013-as költségvetési periódusban a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretén belül két jelentős szilárdhulladék-kezeléssel kapcsolatos projekt fut: a települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztésére több mint százmilliárd, a térségi szintű rekultivációs programok elvégzésére mintegy 80 milliárd forint forrás áll rendelkezésre. A hulladékgazdálkodási rendszerek kiépítésének keretében jelenleg hét projekt fut, ezek közül egynél már eredményt hirdettek, kettőnél pedig a tenderkiírás kapujában állnak. A többi beruházás még a tervezés fázisában van.
A Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás még a nyáron kötött kivitelezési szerződést a Bilfinger-Berger Hungária Építőipari Kft. vezette Sashegy Arrabona Konzorciummal. A szerződés értelmében a konzorciumnak Győr-Sashegyen komplex hulladékkezelő központot és lerakót kell építenie 2,8 milliárd forintért. A KEOP települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztése nevű pályázat keretében a győri társulás 9,5 milliárd forint értékű projektjét mintegy hetven százalékban támogatja a magyar és az európai uniós költségvetés, a maradék mintegy harminc százalék önrészt fele-fele arányban Győr város önkormányzata és a százszázalékos tulajdonában lévő Győri Kommunális Szolgáltató Kft. biztosítja. A teljes projekt támogatására vonatkozó szerződést a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fejlesztési igazgatóságával október 28-án kötötte meg a társulás. Az Európai Bizottság (EB) a munkákra vonatkozó teljes dokumentációt már megkapta, elbírálása folyamatban van.
A projekthez tartozó átrakóállomások, hulladékudvarok és hulladékgyűjtő szigetek létesítéséről szóló közbeszerzési eljárások kidolgozásán jelenleg is dolgozik a társulás. A tervek szerint e kivitelezési munkák a jövő év tavaszán indulnak - mondta lapunknak Horváth István, a projektmegvalósulási egység referense. A szolgáltatási szerződést is megkötötte a társulás: az összesen nyolcmilliárd forintos tendert a Győri Kommunális Szolgáltató Kft. nyerte meg, ennek értelmében 2020. december 31-ig köteles a projekt során megvalósuló létesítményeket üzemeltetni a cég. A társulás pályázatot nyújtott be a KEOP azon kiírására is, amely a települési szilárdhulladék-lerakók rekultivációját célozza. Ezt a pályázatot elbíráló Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fejlesztési igazgatósága befogadta, így jelenleg a pályázat bírálata folyik.
A másik két projekt ennél is nagyobb volumenű: a Mecsek Dráva Regionális Hulladékkezelő Rendszer összesen 24,9 milliárd forintos beruházás, amelyből 18,4 milliárd forint tartozik az unió által is támogatott projektbe - a támogatás mértéke 12,9 milliárd forint. A támogatási szerződést október közepén kötötte meg a társulás a kormánnyal, a dokumentációt pedig továbbították az EB-nek - ennek elbírálása lényegében formális.
A közbeszerzési tendereket várhatóan november végén írják ki, ezek közül kettő építési beruházásról szól - tudtuk meg Zalainé Cseresznyés Tímeától, a projektmenedzsment vezetőhelyettesétől. Eredményhirdetésre így 2009. február-márciusban kerülhet sor. Az egyik szerződés három helyszínen kialakítandó mechanikai, biológiai előkezelő, lerakók és válogatók kialakításáról szól majd, összesen 8,6 milliárd forint értékben, a másik pedig 2,5 milliárd forint összegben átrakóállomások és hulladékszigetek kialakítását célozza meg. Mindezek mellett saját forrásból Marcaliban egy hulladéklerakót is építtet a társulás. A beruházás 2011 nyarán készülhet el, ezt követően három hónapos próbaüzem után indulhat meg a feldolgozás. Az üzem működtetési jogát húsz évre a Biokom Kft. kapta meg, és ez a cég a közszolgáltatási feladatokat is ellátja majd. Egyelőre nem gondolkodnak széles körű együttműködésen, vagyis a régióban nem terveznek környezetvédelmi ipari parkot. A már működő égetőművekkel azonban kooperálnának, már ami a fölösleges és eladható hulladék értékesítését illeti.
A harmadik projekt a Közép-Duna vidéke hulladékgazdálkodási rendszerének fejlesztése, ami összesen 45,8 milliárd forint bekerülési értékű. Ebből 38,1 milliárd számolható el, vagyis ez támogatható uniós és állami forrásból. Az önrész 30 százalékos, amelyet a társulás kötvénykibocsátásból teremt elő. A maradékot 85 százalékban az unió, 15 százalékban az állam finanszírozza. A rendszer keretén belül 308 hulladékgyűjtő szigetet, 23 hulladékudvart, átrakót, komposztálót, kezelőközpontot és egy hulladékhasznosító erőművet alakítanak ki. A közbeszerzési tendereket a napokban fogják kiírni - tudta meg lapunk a társulástól.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet