Az izraeli üzleti élet megszokott valutája a dollár, de az euró feltámadásával meg kell változnia a helyzetnek. Egyes elemzők szerint a korszakváltásra a gazdaság szereplői nincsenek felkészülve.
Az izraeli exportőrök döntő többsége eddig hagyományosan dollárban bonyolította üzleteit, ezen a gyakorlaton azonban az euró felértékelődése gyökeresen változtathat, és a cégek - ha tehetik - a jövőben várhatólag a közös európai valutát részesítik majd előnyben, vagyis eurót igyekeznek kapni áruikért. Tavaly Izrael 33,1 milliárd dolláros importjának 40 százaléka származott az Európai Unióból és 29,5 milliárd dolláros exportjának 31 százaléka irányult oda. A mérleg 5 milliárd dolláros deficitet mutat az izraeli oldalon - ami csökkenni fog az euró várható további erősödésével.
Jeruzsálemi kormánytisztviselők szerint - mint a Globes, Izrael vezető gazdasági lapja írta - az erősebb eurónak köszönhetően az Európába irányuló export nőni, az onnan érkező import csökkenni fog. A dollár árfolyama egy év alatt 24 százalékkal mérséklődött az euróhoz képest, a sékelé 35 százalékkal. E folyamat következtében a dollárért exportálók helyzete romlik, s azok járnak jól, akik a dollárövezetből importálnak. Az izraeli gazdaság szereplői azonban az elemzők szerint nincsenek igazán felkészülve arra a helyzetre, hogy a dollár eddigi egyeduralmát egy kettős valutarendszer váltja fel.
Ami a távlatokat illeti, egyelőre lehetetlen felmérni, milyen hatása lesz ennek az izraeli gazdaságra 2003-ban. Jeruzsálemben úgy vélik, hogy az euró erősödése az iraki háború után még mintegy egy hónapig fog tartani, utána várhatólag fokozatosan emelkedni kezd a dollár árfolyama. A sékel további gyengülését biztosra veszik.
