Nagy többséggel megszavazta az Európai Parlament (EP) a közelmúltban, hogy az érdekelt tagállamok úgynevezett megerősített együttműködési eljárással kialakítsák a közös uniós szabadalmi rendszert. Az egységes szabadalmi rendszer célja, hogy a feltalálók egyszerűbben és olcsóbban kérhessenek EU-szintű szabadalmi védelmet - jelenleg egy szabadalom bejelentése Európában nagyjából tízszer annyiba kerül, mint az Egyesült Államokban vagy Japánban. A tagállamok közötti szabadalmi jogok határainak eltörlése révén biztosítható a feltalálók egyenjogúsága, a jogsértések egységes kezelése, az innovatív vállalkozások helyzetének javítása. Jelenleg a nemzeti és az európai szabadalmak bonyolult és költséges rendszerben párhuzamosan működnek, így az európai szabadalmaztatás akár tízszer drágább lehet az amerikainál.
A tagállamok már évekkel ezelőtt próbáltak megállapodni az egységes szabadalmi rendszer szabályaiban, de a "nyelvi rezsim" problémája miatt a tagállami kormányokat képviselő Tanácsban nem jött létre teljes körű egyetértés. Michel Barnier, a dossziéért felelős uniós biztos az angol, francia és német nyelv megtartását javasolta az uniós szabadalmak bejegyzésekor használt hivatalos nyelvek között, de lehetővé tette volna a más nyelven bejelentett szabadalmak fordítási költségeinek visszatérítését. A spanyolok és az olaszok viszont nem hajlandóak elfogadni, hogy az ő nyelvük ne tartozzon az európai szabadalmak hivatalos nyelvei közé. Tavaly decemberben 12 tagország kérte az EU legfőbb végrehajtó testületét, az Európai Bizottságot, hogy tegyen javaslatot megerősített együttműködési eljárás elindítására. Ez a speciális uniós jogintézmény lehetővé teszi, hogy tagállamok jelentős számú csoportja teljes konszenzus hiányában is előrelépjen az integráció elmélyítésében. A megerősített együttműködéshez utólag bármely tagország csatlakozhat - ez esetben Spanyolország és Olaszország kivételével az EU összes tagállama jelezte csatlakozási szándékát a megerősített szabadalmi együttműködéshez. Győri Enikő, az uniós ügyekért felelős magyar államtitkár szerint a tagországok versenyképességi ügyekben illetékes miniszterei várhatóan márciusban hivatalosan is elfogadják a megerősített együttműködési határozatot.
