A tavalyi első kilenc hónapban Szlovákiában 12 619 lakás építése kezdődött el, ami 1989 óta a legmagasabb mutató – közölte Gyurovszky László szlovák építésügyi és régiófejlesztési miniszter. Összehasonlításul: 2002-ben szeptember végéig 11 547, 2003-ban pedig 10 047 lakás építésének láttak hozzá. A korábbi évekhez képest jóval több lakás épül, éves szinten elérheti a 14 ezret is – tette hozzá a miniszter. Szakértők azonban megjegyzik: a befejezett lakások terén már nem ilyen jó a helyzet: míg 2004 első háromnegyed évében 7997 lakást adtak át, addig 2003 hasonló időszakában 8261-et, a rekordévnek számító 2001-ben pedig 9799-et. Előzetes becslések szerint 2004-ben összesen mintegy 11 ezer lakás átadása várható – egy korábbi lakásépítési koncepció a vizsgált évre még 16 ezerrel számolt.
A befejezett lakások terén Pozsony és vonzáskörzete látványosan elhúzott az ország többi régiójától. Míg a pozsonyi körzetben 2004 első kilenc hónapjában 2366 lakást adtak át (ez az országban összesen tető alá hozott lakások 29,58 százaléka), ami 2003 hasonló időszakához képest 69,4 százalékos növekménynek számít, addig Szlovákia többi hét körzetében 2003-hoz mérten mindenütt visszaesés tapasztalható, melynek mértéke 5,2 százaléktól 35,8 százalékig terjed. Idén az építésügyi tárca 1,575 milliárd koronával támogatja a lakásépítési programot, viszont a 2005-től nyújtott új jelzáloghitelek már nem járnak állami kamattámogatással, ami esetleg fékezőleg hathat. Gyurovszky szerint az 1,575 milliárdból 2200 bérlakás és 350, roma településeken építendő lakás megvalósítása finanszírozható.
