BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eladják a felesleges honvédségi ingatlanokat

2004. május 2. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A problémamentesen eladható ingatlanokat értékesíti első körben a Honvédelmi Minisztérium (HM) azon objektumai közül, amelyekre már nincs szüksége – mondta lapunknak Wapplerné Balogh Ágnes, a HM helyettes jogi államtitkára. Most folyik az a nyilvános pályáztatás, amelynek során az ingatlaneladást végző céget kiválasztja a tárca. Mivel ez hosszadalmas procedúra, s eredmény csak augusztusra várható, a nyertes társaságnak alig három-négy hónapja lesz arra, hogy a lehető legtöbb katonai ingatlant értékesítse. Sietni kell, hiszen még az értékbecslést is el kell végezni. A pályázatgyőztes cég abból a listából dolgozhat, amelyet várhatóan egy hónapon belül elkészít a HM. Bár a „levetni” kívánt ingatlanok végleges listája még nem ismert, annyi már most tudható, hogy nagy értékű fővárosi ingatlanok, laktanyák, lőterek is szerepelnek rajta. Ezek közül vélhetően több is lesz, amely ipari-kereskedelmi beruházások céljára is alkalmas.
A HM ez évben kapott először lehetőséget arra, hogy feleslegessé váló ingatlanjait maga adja el, mégpedig azzal a céllal, hogy a bevételeket egyéb honvédségi ingatlanok fejlesztésére és a haderőreformra fordíthassák. Ezt a felhatalmazást a minisztérium a költségvetési törvényben kapta meg, s nem látható előre, hogy 2005-re is megítélik-e a szaktárcának, így nyilvánvalóan az az érdeke, hogy még az idén minél több ingatlant eladjon.
A HM által a jövőben már nem használt objektumok közül először az önkormányzatok és más költségvetési szervezetek válogathatnak, vagyis ha bármely államigazgatási szerv bejelenti az igényét egy-egy ingatlanra, akkor azt előnyben kell részesíteni. Ezeket az ingatlanokat azonban csak közösségi célra hasznosíthatják, nem adhatják el, fenntartásukról gondoskodniuk kell. Az ingatlanok átadásának-eladásának eljárásrendjét egy április elseje óta hatályos kormányrendelet szabja meg. E szerint a HM először a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak (KVI) beterjeszti az ingatlanok listáját. Az önkormányzatok, államigazgatási szervek is a KVI-nél jelenthetik be az igényeiket, s nem az HM-nél. A KVI ezt követően a Pénzügyminisztériummal egyeztet, amely a kormány elé terjeszti a döntési javaslatot.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet