BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatezer új lakás Dél-Budán

A józsefvárosi épületrehabilitációs programnál is nagyobb szabású fejlesztések várhatóak a főváros dél-budai régiójában, a következő években például csaknem hatezer új építésű lakás létesítése várható, ezzel párhuzamosan pedig az infrastruktúra erősítése is folyik.

2003. december 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A fővárosi önkormányzat városfejlesztési programjának irányelvei alapján a városatyák Budapest terjeszkedését dél felé tartják elképzelhetőnek. Ennek köszönhetően az eddig meglehetősen lassan fejlődő XI. kerületben az utóbbi két évben látványos átalakulás kezdődött. A Bartók Béla út felújítása és a főútvonal környékének számító lágymányosi városközpont arculatának (már a majdani négyes metrót is feltételező) újraformálása a fejlesztések kezdete volt. Ez utóbbi nagyjából 30 milliárd forintot emésztett fel, amelynek csak kis részét vállalta a fővárosi önkormányzat.
A legnagyobb lélekszámú városnegyed fejlődésének alappillére a lakóingatlan-fejlesztés, 2002-ben megelőzve minden egyes budapesti kerületet. Lakos Imre alpolgármester szerint még a józsefvárosi rehabilitációs program is elmarad a XI. kerületi lakásépítésektől. A hivatal adatai szerint a 2002-től készülő és tervbe vett programok alapján két-három éven belül összesen csaknem hatezer új építésű lakás átadása várható. Ezek nagyobbik része, csaknem háromezer a Fehérvári és az immár kétszer két sávosra bővített Szerémi út közti volt iparterületen épül, új budai negyedet teremtve a lágymányosi Duna-szakasz közvetlen közelében. Lakos elmondta, hogy a Szerémi út bővítésével elérték céljukat, ugyanis a kerület vezetői úgy gondolkodtak, hogy az infrastruktúra fejlesztésével megjelenik a privát tőke is. Hasonló tervek léteznek a Budafoki út menti iparterületek fejlesztésére is, amelyek némelyikéről már eltűntek a lerobbant gyárak és üzemcsarnokok. Nagyjából ezer lakás építése várható a jövő augusztusra elkészülő Savoya Park tőszomszédságában és csaknem 1200 a 70-es út menti kőérberki völgyben, közel a Kamaraerdőhöz. Több száz lakás a kerület belsejében, illetve a Sas-hegyen épül.
Ahhoz képest, hogy a XI. kerület a legsűrűbben lakott - mintegy 140-150 ezer lakossal -, meglehetősen gyenge úthálózattal bír, amelyet tovább terhel a gyors ütemű fejlődés is. Lakos szerint a fejlesztések az utak bővítésére is kiterjednek, a Bartók Béla út és a Szerémi út európai színvonalra emelkedett, s a hatos főút bővítése lehetővé teszi, hogy a kerülethez tartozó Albertfalva a főváros déli kapuja legyen, ahogyan például Kelenföld a nyugati kapunak számít.
Bár a kerület ekképp két kaput is magáénak mondhat, még sincs egyes részei között közvetlen átjárás, jó példa erre a Kelenföld és Rózsavölgy közti terület. A tervekben szerepel a két városrész összenyitása is, amelyet eddig a vasúti sínek tettek nehézkessé, s egyébként a Savoya Park miatt is fontos. Várható a tömegközlekedési rendszer átalakítása is, néhány busz- és a villamosjárat végállomása a Savoya Parkban lesz, új városközpontot teremtve. Ezzel párhuzamosan a már most is túlterhelt Fehérvári út fejlesztése is sorra kerül.
A másik dédelgetett terv a Lágymányosi-öböl, illetve a Kopaszi gát szórakoztató-, szabadidő- és sportcentrummá alakítása. Lakos ígérete szerint legkésőbb jövő év elején megszületnek az első beruházói szerződések és már 2004-ben megtehetik a főként önkormányzati telkeken az első kapavágásokat. A területrendezés tízmilliárdokat emészt fel, és nemcsak a XI. kerületet, hanem Csepelt is érintheti, főként ha egyszer megépül a Csepelt és Lágymányost összekötő Duna-híd.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet