Az első negyedév végén 5,36 millió aktív mobiltelefon-előfizető volt Magyarországon, ami 52,6 százalékos penetrációt (ez a száz lakosra jutó készülékek száma) takar - derül ki a Hírközlési Főfelügyelet adataiból. A penetráció az év első három hónapjában 3 százalékponttal növekedett a tavalyi záróértékhez képest. Március végén a piaci torta 50,56 százalékos szeletét a Westel birtokolta, 38,96 százalékos részesedést tudhatott magáénak a Pannon GSM, a Vodafone 10,47 százalékot ért el. Miközben a Westel és a Pannon piaci részesedése között csaknem 12 százalékos, addig a hálózatból kimenő és bejövő beszédpercek összesítésének megoszlásában 7,54 százalék az eltérés a Westel javára. A Pannon és a Vodafone ki- és bejövő beszédperceinek részesedése meghaladja az előfizetői szám alapján számított piaci részt. Amíg ugyanis a Pannon márciusban 38,96 százalékos piaci részesedést ért el, a ki- és bejövő beszédpercek aránya 40,5 százalék, a Vodafone esetében pedig a 10,47 százalékos piaci részhez 11,46 százalékos beszédforgalom társult. A Westelnél viszont a ki-bejövő beszédpercek aránya elmarad az előfizetői részesedéstől. Ami a szolgáltatók hálózataiból kimenő hívásokat illeti, hasonló tendencia figyelhető meg, ám a Vodafone e téren mérsékelten növelte részesedését a be- és a kijövő összforgalomhoz képest, s jobban nőtt az olló a társaság előfizetői száma alapján számított piaci részesedése, illetve a kimenő forgalom között.
D. J.
