BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A tőkeszámla eddig sem volt nyereségforrás

A tőkeszámla esetleges megszűnése nem okoz nyereségcsökkenést a brókercégeknél, bár van, ahol több tízmillió forintra rúg az ebből származó bevétel. A BÉT szakértői szerint azonban a tőkeszámla megszüntetése nem is várható. Az árfolyamnyereség-adó eltörlése miatt forgalomnövekedéssel, így díjbevétel-emelkedéssel számolnak a tőzsdei cégek. A származékos piacot szintén fellendítheti a nulla százalékra csökkenő adókulcs.

2002. november 29. péntek, 17:47

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tőkeszámla esetleges megszűnése nem okozna jelentékeny bevételkiesést a brókercégek többségénél, s a nyereségre sem hatna negatívan. A számlának jövőre még megmarad a funkciója, mivel csak az ezen tartott befektetések átlagállománya után vehető igénybe a befektetési adóhitel. Azonban ha ezt a fajta kedvezményt a törvényhozók majdan eltörlik, illetve a kedvezmény más formában él tovább, akkor a tőkeszámla is elveszítheti létjogosultságát. A Budapesti Értéktőzsde üzletpolitikai és kommunikációs igazgatója, Fecser Ildikó úgy véli, hogy a befektetési adóhitel megmarad, így a tőkeszámlára is szükség lesz. Az új jogszabályok az adóhitel intézményét érintetlenül hagyták - mondja Fecser. Emlékeztet, hogy 2001-től a tőkeszámlára helyezett részvényeken elért árfolyamnyereség után is kellett 20 százalék adót fizetni, de ha akkor nem vetődött fel a tőkeszámlák megszüntetésének kérdése, akkor most sem fog. Úgy véli, sokkal fontosabb azt hangsúlyozni, hogy az új jogszabályok szerint előnyt élveznek majd a tőzsdei ügyletek, hiszen csak ezek adókulcsa lesz nulla. Ez várhatóan növelni fogja a tőzsdei forgalmat az azonnali és a származékos piacon egyaránt.
Mindebben a legnagyobb újdonság, hogy a tőzsdei származékos ügyletek adója is nullaszázalékos lesz, így az adószabályok nem egyszerűen visszatérnek a 2001 előtti állapothoz, hanem még kedvezőbbek lesznek annál - mondja Fecser.
A tőkeszámla-vezetés évente mintegy 80 millió forint bevételt hoz a CA-IB Értékpapír Rt.-nek - mondta lapunk kérdésére Horváth Gábor, a társaság back office igazgatója. A CA-IB mintegy 20 ezer ügyfele számára vezet ilyen számlát, negyedévente ezer forintért. Azonban míg az adóhitel él, addig a számlákat is vezetni kell. Három évig akkor is meg kell tartani a papírokat, ha olyan döntés lát napvilágot, hogy a kormány eltörli a tartozást.
A K&H Equities Értékpapír-kereskedelmi Rt.-nél Sárándi Ákos vezető üzletkötő elmondta, hogy ha elesnek a havi 300 forintos számlavezetési díjtól és a tőkeszámla év végi kiállításának ezer forintra rúgó díjától, az nem árt a társaság nyereségének. Úgy véli azonban, hogy az árfolyamnyereség-adó megszüntetése élénkíti majd a kereskedést, több magánbefektetőt vonz a börzére, így a kereskedésből származó bevétel jelentősen nőhet.
Boris Mihály, a Concorde Értékpapír Rt. operatív igazgatója kifejtette, hogy náluk minden ügyfélnek automatikusan nyitnak tőkeszámlát, s a számlavezetésért nem számítanak fel semmit, ám az év végi igazolásért 5 ezer forintot kérnek el. Boris szerint ez a díj csak a költségeket fedezi, ezért a cég nem bánná a számlavezetés megszűnését, mivel ezzel a társaságnál és az ügyfélnél is egyszerűsödne az adminisztráció.
Tölgyesi Péter, a Buda-Cash Brókerház Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy idén már nem is számoltak e számlákból származó bevétellel, s ez eddig sem volt meghatározó bevételi forrás.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet