December első napjaiban az 500 koronába (4250 forint) kerülő szlovák eurós startcsomagok piacra dobása váltott ki vásárlási lázat a polgárok körében. Az összesen 1,2 millió tasakból egyszerre 5-10 csomagot is vevők jelentős része Mikulásra vagy karácsonyra szánta a 16,60 eurónyi fémpénzt tartalmazó zacskókat. Mára a startcsomagok több mint 90 százaléka elfogyott, a szlovák nemzeti bank a hét elején az utolsó 90 ezres készletét is elosztotta a kereskedelmi bankok között.
Az eurózóna fizetőeszköze a napokban viszont újabb vásárlási hullámot indított el: az üzletekben az európénztárcák miatt kígyóznak a sorok. Az európénztárcák jellemzője, hogy minden egyes fémpénz számára külön rekeszt alakítottak ki, ami januártól segíti az áttekintést. "Ha abból indulunk ki, hány darabot adtunk el belőlük, akkor nem túlzok, ha azt mondom, idén minden karácsonyfa alatt lesz egy európénztárca" - mondta Katarína Burdová, a Midea Servis munkatársa. A társaság több mint 100 ezer ilyen erszényt rendelt meg Kínából, és mára mind elfogyott. Burdová szerint kezdetben a férfiaknak szánt pénztárcákat vitték, majd a vásárlási láz átterjedt a női és a gyerekeknek szánt termékekre is, sőt a kizárólag fémpénzek rendszerezésére szolgáló érmetartók is elfogytak. A kereskedők további rendeléseket adtak fel. Nem kizárt, hogy az európénztárcák vonzereje karácsony után sem szűnik meg. Sokan majd csak januárban, az euró bevezetésével jönnek rá, milyen praktikus a többrekeszes erszény, és akkor újabb vásárlási hullám kezdődhet.
