BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Készpénzben fuldokolnak a szlovák bankok

2008. december 3. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az euró 2009-es átvétele és a pénzügyi válság miatti, a szokásosnál jóval magasabb betéti kamatok hatására Szlovákiában egyre nő a bankbetétek vonzereje. Ráadásul a tőzsdék esése miatt a pénzügyi alapokból is ide menekítik megtakarításaikat a polgárok, s a teljes körű állami garancia tovább növeli a betétek vonzerejét. Szeptember végén a szlovákiai kereskedelmi bankok együttesen 538 milliárd korona (17,86 milliárd euró) hagyományos betétekben lévő lakossági megtakarítást tartottak számon, ami 15,6 százalékkal meghaladja az elmúlt év hasonló időszakáét - derül ki a szlovák bankszövetség (SBA) tájékoztatójából. Csak a harmadik negyedévben 20,6 milliárd koronával (685,79 millió euró), az első kilenc hónapban pedig együttesen 50 milliárd koronával emelkedett a lakossági betétállomány, s az év utolsó heteiben még további milliárdokat várnak. A bankszövetség szerint a közelgő pénzcsere legkényelmesebb módja, ha a lakosság bankba teszi a pénzét, mert januárban így sorban állás nélkül és díjtalanul jut hozzá az euróhoz. A betétállomány gyarapodása mellett egyre nagyobb a készpénzkímélő fizetési módszer szerepe: szeptember végén 5,126 millió bankkártyát regisztráltak országosan, ami 380 ezerrel több, mint 2007 hasonló időszakában. A jelzett folyamatot tovább gyorsítja az euró átvétele, mivel a bankkártya használata is egyszerűbbé teszi az új fizetőeszközhöz való alkalmazkodást. A szlovák bankszektor összességében stabil, az év első nyolc hónapjában 14,19 milliárd koronára (471 millió euró) rúgott az adózás utáni profitja, továbbá az év derekán 1095 milliárd korona betétállományra csak 897 milliárd korona hitelfolyósítás esett.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet