Szlovákia valószínűleg további uniós pénzektől esik el, mégpedig két okból: a korrekt felhasználás hiánya, továbbá a pénzlehívás lassúsága miatt - írta a Hospodárské Noviny szlovák gazdasági napilap. Az újság azt állítja, hogy az Európai Szociális Alapból történt merítések körül vannak gondok. Brüsszel az utolsó ellenőrzése során fogott gyanút, ezért felkérte a Fico-kormányt, vizsgálja ki az ügyeket. Az euróalapokat kezelő szlovák építésügyi és régiófejlesztési minisztérium állítása szerint egyelőre hivatalosan nem értesült az Európai Bizottság által megállapított hiányosságokról. "Ezért nem tudunk reagálni a konkrét bírálatokra" - mondta Miroslav Bátovsky, a tárca szóvivője. Ez azért furcsa, mert a szlovák pénzügyminisztérium viszont regisztrálta a felmerült problémákat. "Azonosították a szabályokat sértő pénzátutalásokat, amelyek pénzügyi korrekciókhoz vezethetnek" - figyelmeztetett a pénzügyi tárca abban a dokumentumában, amelyet már a kormány elé terjesztett, hozzátéve: Brüsszelt meg kell győzni arról, hogy a hiányosságok kiküszöbölése megkezdődött, különben lefaragnak a Szlovákiának szánt forrásokból. Ami pedig az uniós alapok lassú merítését illeti, kiderült, hogy Pozsony még a 2004 és 2006 közötti pénzügyi keretet sem volt képes felhasználni, ezért fennáll annak a veszélye, hogy 783 millió koronás (26 millió euró) összegtől esik el. A lap megállapítja: a 2004 és 2006 közötti időszakra szánt 1,17 milliárd eurót legkésőbb az év végéig hívhatják le, június derekáig viszont csak 75 százalék erejéig merítették ki a keretet - ezzel az új uniós államok csoportjában Pozsony sereghajtónak számít. A pénzügyminisztérium becslése szerint a keretből valóban mintegy 26 millió eurónyi összeg "ragad benn", főleg azért, mert a fővárosnak szánt europrojektet rosszul készítették elő.
