Robert Fico szlovák kormányfő már korábban jelezte, hogy ha a kiskereskedelemben az euróra történő átállás ürügyén indokolatlan áremelések történnek, a törvény szigorával sújtanak le a vétkezőkre. A pozsonyi SME napilap megszellőztette az igazságügyi minisztériumban kidolgozás alatt álló törvénytervezet részleteit, ebből kiderül, hogy az a kereskedő, aki szeptembertől emeli termékei, szolgáltatásai árát, akár három évig terjedő börtönbüntetésre is számíthat. Bármelyik ügyfél beperelheti azt az üzletet, ahol szerinte megsértették az "árfegyelmet".
A lap által megkérdezett jogászok szerint a törvénytervezet - ha el is fogadják - kivitelezhetetlen lesz, viszont hallatlanul megterheli majd a rendőrséget, amely egyelőre nem kívánja kommentálni, hogyan kell értelmezni az "árfegyelem megsértését". Radovan Pala jogász szerint ha a kereskedő azt állítja, hogy nem az euróra való átállás miatt emelt árat, akkor csak nagyon nehezen lehet bebizonyítani vétkességét. Pala hozzátette: csak szabályozott árpiacú országban lehetne érvényt szerezni egy ilyen törvénynek, piacgazdaságban aligha. Robert Kicina, a szlovák vállalkozók szövetségének (PAS) igazgatója szerint ezzel a törvénytervezettel a vállalkozói szférát kriminalizálják. Ahelyett, hogy az euró pozitív hozadékát hirdetnék, inkább azt sugallják, hogy a vállalkozók az átállást áremelésre használják ki - mondta Kicina.
Július 8-án teszik közzé a végső korona/euró árfolyamot, ami 2009. január 1-jétől lesz érvényes. Legkésőbb augusztus 8-ától pedig a szlovákiai boltokban duális (koronában és euróban feltüntetett) árcédulákat kell alkalmazni.
