Két év leforgása alatt Szlovákia nyolc megyeszékhelyén összesen tizenhét bevásárló- és szórakoztató központ épül - írta a pozsonyi Pravda, ami jelentős előrelépés, ha figyelembe vesszük: most huszonegy pláza üzemel ezekben a városokban. 2009 végéig a legtöbb új bevásárlóközpontot Pozsonyban és a kelet-szlovákiai Eperjesen adják át, ötöt-ötöt. A szlovák fővárosban egyébként csak öt pláza üzemel (Polus, Aupark, Palace, Avion, Soravia). Másfél éven belül a nyugat-szlovákiai, 85 ezres lélekszámú Nyitra válik az üzletközpontokkal legjobban ellátott várossá, ahol a mostani három további néggyel bővül. Lubomír Líska, a HRIVIS ingatlanfejlesztő társaság vezérigazgatója szerint Nyitrán látványosan nő a lakosság vásárlóereje, ez részben az odaköltözött Sony cégnek is köszönhető. Szlovákiát jóval később érte el a plázaláz, mint Magyarországot, az első nagy üzletközpontot csak az ezredforduló után adták át Pozsonyban (a magyar TriGránit társaság Pólusát). A lap megállapította, hogy a mostani építkezési láz ellenére az egy főre jutó vásárlóterületet tekintve Szlovákia még mindig a nyugat-európai átlag mögött kullog: Szlovákia idevágó mutatója 0,7 négyzetméter/fő, a nyugat-európai átlag pedig 1 négyzetméter/fő fölött mozog. Lubomír Drahovsky, a Terno piackutató társaság szakértője szerint a szlovákok plázaláza még mintegy két évig tarthat, aztán telítődhetnek ezzel az élménnyel.
