A cseh-szlovák államhatár mentén elhelyezkedő régiók társaságai kiélezett küzdelmet folytatnak a határon túli munkaerő kölcsönös elszipkázásáért, ami azért szokatlan, mert eddig csak a cseh szívóhatás érvényesült - jelentette a CTK cseh hírügynökség. A Pozsonytól nyugatra fekvő, az államhatártól alig néhány kilométerre lévő ipari parkok mindinkább krónikus munkaerőhiánnyal küzdenek, ezért a képzett munkaerőt egyre jobb munkafeltételekkel és növekvő bérekkel csalogatják - viszonylag kevés sikerrel. Viszont a Csehországban dolgozó szlovákok hazacsalogatásában már eredményesek. Szlovákiában 2007-ben 20 146 szlovák korona (161 200 forint) volt az országos átlagbér, míg Csehországban, szintén szlovák koronában kifejezve, 26 400, vagyis a különbség több mint 50 ezer forint a nyugati szomszéd javára - elméletileg. Viszont a határ egyik oldalán a jól fizető pozsonyi, a másik oldalán pedig a cseh átlagot alig elérő dél-morvaországi régió van, tehát a különbség kiegyenlítődik. A délmorva Hodonín járásban tíz éve még mintegy háromezer szlovákiai dolgozott, napjainkban már csak alig ezer - mondta Vladimír Stáva, a hodoníni munkaügyi hivatal igazgatója. Ugyanez a csökkenő trend érzékelhető a szintén határ menti Breclav járásban, ami a növekvő szlovák bérekkel magyarázható. Idén például mintegy 1600-1800 szlovák koronával emelkedhet az országos átlagfizetés, elérve a 22 000 koronát (176 ezer forint). A szlovák "térfélen" található szakolcai INA Skalica gépgyár csupán harminc csehvel kötött eddig szerződést, miközben a német tulajdonos legalább 250-re tartana igényt. A cég vezetője szerint ha Szlovákia jövőre bevezeti az eurót, az valamivel növelni fogja a szlovák munkalehetőségek vonzerejét.
