BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Késve jelentkezett Pozsony az agrárpénzekért

2007. június 6. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákia csak áprilisban terjesztette Brüsszel elé az európai uniós vidékfejlesztési program koncepciójának finanszírozási tervét, ami Michael Mann, az uniós agrárbiztos szóvivője szerint mintegy öt hónapos késést jelent. A szóvivő hozzátette, hogy a késedelem miatt érdemben még nem is foglalkoztak a pozsonyi dokumentummal. A késlekedésnek komoly ára van, ugyanis emiatt az idén eddig egyetlen koronát sem látott Pozsony az átszámítva akár 10 milliárd szlovák koronát (kb. 72,5 milliárd forint) kitevő uniós mezőgazdasági támogatásokból.
Magdalena Fajtová, a földművelési minisztérium szóvivője érdeklődésünkre közölte: az a veszély nem fenyegeti a szlovák gazdákat, hogy végleg elesnek a brüsszeli pénzforrásoktól, legfeljebb az összeg kifizetésének egy része áttolódik 2008-ra. Szerinte a jelzett keretből a második félévben 5 milliárd korona feletti összeget utalnak át a farmereknek. A szóvivő úgy tudja, életképes, a kritériumoknak megfelelő projektekből nincs hiány, ami a folyósítások egyik fontos feltétele. A jelzett késlekedés összességében mégis azt eredményezi, hogy a gazdáknak a pénzforrások átmeneti elapadása miatt át kell értékelniük eddigi fejlesztési, beruházási koncepcióikat, kevesebb traktort, kombájnt, agrártechnikai eszközt tudnak vásárolni. Vladimír Kocárik, a szlovák agrárvállalkozók szövetségének főnöke szerint a szaktárca felelőtlen hozzáállása miatt jelentősen csökken az egész ágazat versenyképessége.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet