BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kész az euró szlovákiai bevezetésének törvénytervezete

2007. május 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Május 10-étől tárcaközi egyeztetésen van az euró zökkenőmentes szlovákiai bevezetésének menetét szabályozó törvénytervezet – közölte Igor Barát, a Fico-kormány euróbiztosa. A törvénytervezet az euróval kapcsolatos valamennyi adminisztratív, szervezési, technikai kérdés cikkelyekre lebontott területét tartalmazza, sőt a dokumentum további, a közös uniós pénz bevezetésével kapcsolatos törvénymódosításokat is tartalmaz. Például módosul a Szlovák Nemzeti Bank működéséről szóló törvény, mivel a későbbiekben a pénzkibocsátással kapcsolatos feladatokat a jegybankról át kell ruházni az Európai Központi Bankra – magyarázta Igor Barát. Az euróbiztos szerint a tervezettel július végén foglalkozik a kormány, és 2008. január 1-jével lépne hatályba.
A dokumentum sajátossága, hogy a szokásos törvényalkotási folyamatokon túlmenően az Európai Központi Bank (ECB), valamint az Európai Bizottság is megvizsgálja, véleményezi, és csak ezt követően kerül a parlament elé. A törvénytervezet az euróval kapcsolatos fogalmakat szintén definiálja, így többek között tisztázza a duális árrendszer lényegét és a pénzcserével kapcsolatos kerekítések helyes módszerét. Igor Barát úgy látja, hogy Pozsony 2008 júniusában vagy júliusában tudja meg az euró és a korona közötti végső árfolyamot, innentől számítva 30 napon belül kell a kettős árakat feltüntetni. Szlovákia a tervek szerint 2009. január 1-jével vezeti be az eurót, ennek előkészítésére a Fico-kabinet mintegy 140 millió koronás (körülbelül egymilliárd forint) költségvetéssel országos kampányt indít. A kampány lebonyolítására kiírt tendert viszont a bírálatok miatt máris visszavonták, az új pályázati feltételeket néhány napon belül teszik közzé.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet