BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában hiányoznak az uniós szakértők

2007. április 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Robert Fico szlovák kormányfő korábban 20 százalékos létszámleépítést hirdetett meg az államapparátusban, azonban elképzelhető, hogy az Európai Unió alapjainak sikeres kiaknázása érdekében elbocsátások helyett inkább tovább kell növelni az apparátus létszámát. A Pravda napilap szerint már az Európai Bizottság is figyelmeztette Pozsonyt: az uniós ismeretekkel rendelkező szakemberek hiánya veszélyezteti az ország azon képességét, hogy a 2007 és 2013 közötti időszakban sikerrel használja fel a számára elkülönített forrásokat, amelyek együttes összege 11,36 milliárd euróra rúg. A lap úgy tudja, az uniós források kezelése nyolc minisztériumot érint, ezenkívül a kormányhivatalt és a közbeszerzési hivatalt.
Az égetően szükséges és az év végéig felveendő szakemberek pontos száma egyelőre nem ismeretes, előzetes becslések szerint 830 és 990 fő közé tehető. A pozsonyi Új Szó úgy tudja, hogy a szlovák építésügyi és régiófejlesztési minisztérium elemzése szerint közel 1000 főről van szó, közülük a legtöbb az oktatási (284), a pénzügyi (152), a munkaügyi (115), az építésügyi és régiófejlesztési (105) tárcánál hiányzik. Ráadásul a 2004 és 2006 közötti 1,186 milliárd eurónyi, strukturális alapokból érkező brüsszeli forrásoknak eddig csupán 35 százalékát sikerült felhasználni, vagyis a probléma egyre sürgetőbb.
A szakemberhiány problémáját tovább erősíti, hogy a minisztériumokból az uniós tapasztalattal rendelkezők egyre nagyobb számban távoznak a magánszférába. További gondot jelent a szlovák korona folyamatos erősödése, mivel a kurzusmozgás csökkenti a Brüsszelből érkező pénzügyi források koronára átszámított értékét. A sikeres projektek finanszírozása euróban történik, ám azt szlovák koronára kell konvertálni, így az összeg nominálisan egyre kisebb, hiszen míg alig két éve 40 koronát adtak egy euróért, addig napjainkban az unió közös fizetőeszköze már csak 34,50 koronát ér. Azaz: egyetlen milliárd eurónyi brüsszeli támogatás két év alatt több mint 5 milliárd koronát veszített értékéből.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet