BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia egyre közelebb van az euró bevezetéséhez

2007. február 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Február 15-én veszi át posztját Igor Barát, az euró bevezetéséért felelős szlovák kormánybiztos, akinek feladata az uniós közös pénz bevezetésével kapcsolatos feladatok koordinálása, beleértve a vállalati szférával folytatott kommunikációt és a polgárok tájékoztatását is. Igor Barát jelenleg a szlovák jegybank szóvivője, korábban pedig a szlovák televízió budapesti tudósítója volt. A kormánybiztosi pozíció 2006 júliusa, a Fico-kormány hatalomra lépése óta nem volt betöltve, az euróval kapcsolatos feladatokat ellátó jegybank alelnöki pozíciója pedig máig üres. Ez azért is figyelmeztető jel, mert a szlovák koronát 2005 novemberében az ERM–II rendszerébe beléptető Pozsony eltökélt szándéka, hogy 2009. január 1-jén bevezeti az eurót. Részben az iménti késlekedés az oka annak, hogy Szlovákia 2006 második felében az euróval kapcsolatos 34 feladatnak csupán a háromnegyedét teljesítette időben. Ennek dacára Miroslav Smál, a pénzügyi tárca szóvivője szerint a 2009-es terminus nem forog veszélyben.
Jelenleg az ország teljesíti a maastrichti kritériumok többségét, az államadósság mélyen a GDP-hez viszonyított 60 százalékos szint alatt van – kevesebb mint 40 százalék –, a bruttó hazai termékhez viszonyított államháztartási hiány az idén 2,9 százalék lesz (a határ 3 százalék), egyedül az inflációval van gond. A pénzromlás tavalyi üteme 4,5 százalék volt, ami messze meghaladja az eurózóna szintjét, az idén viszont a szlovák pénzügyminisztérium legfrissebb prognózisa már csak 2,2 százalékkal számol, jövőre pedig alig 2 százalékkal.
Az Európai Bizottság kedvezően értékeli Szlovákia gazdasági helyzetét és azt a tényt, hogy teljesíti a 2004-ben vállalt kötelezettségeit. A jelenlegi gyors gazdasági növekedést arra kell felhasználni, hogy az ország még jobban közelítsen az euró bevezetését célzó maastrichti kritériumokhoz – közölte Pozsonyban Ján Figel, Szlovákia uniós biztosa, hozzátéve: „A lendületet kihasználva az államháztartási hiány lefaragásának teljesítése terén nagyobb tartalékot kell képezni, mivel nem lehet mindent előre látni.” Ivan Sramko jegybankelnök szerint a kormány és az ellenzék megegyezik az euró bevezetésének fontosságában. A kettős árfeltüntetés bevezetésének idejét még nem állapították meg, a jegybankelnök szerint ez a korona/euró végső árfolyamának kihirdetését követő 30 napon belül megtörténik.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet