2004 és 2006 között Szlovákia 34,4 milliárd szlovák koronát fizetett be az Európai Unió közös kasszájába, ám onnan csupán 38,8 milliárd koronát tudott lehívni a tervezett 68,6 milliárd helyett – derül ki a SME pozsonyi napilap elemzéséből. Vagyis a várt 34 milliárd koronás többlet helyett eddig mindössze 4 milliárdot mutat a pozitív egyenleg. Sőt, 2006 derekáig mínuszban volt az ország, vagyis Pozsony többet fizetett be a brüsszeli közös kasszába, mint amennyit onnan kapott. Az ország tavaly év végéig mindössze 35 százalék erejéig tudott meríteni az uniós alapokból. A szlovák régiófejlesztési minisztérium szerint nem komoly a probléma, mivel a beinduló, több évet felölelő projektek révén 2007 végére már 70 százalékos hatékonysággal hívhatják le az EU-forrásokat. Ivan Miklos volt szlovák pénzügyminiszter viszont közölte: a Fico-kormány hozzá nem értése miatt a későbbiekben még rosszabbak lesznek a mutatók. Ez intő jel, hiszen a 2007–2013 közötti időszakban Szlovákia 400 milliárd koronának megfelelő uniós pénzre tarthat igényt, ám ennek teljes felhasználása a mostani adatok tükrében kérdésessé vált.
