Az Európai Bizottság elvetette Szlovákia kérelmét, hogy a 2008 és 2012 közötti időszakra vonatkozó éves szén-dioxid-fejadagját ne csökkentse 41,2 millió tonnáról 30,9 millióra, hanem csupán 35,4 millió tonnára. Jaroslav Izák szlovák környezetvédelmi miniszter, aki a hét elején Brüsszelben tárgyalt, közölte: a hét második felében ismét szlovák delegáció utazik Brüsszelbe, ahol számokkal támasztják alá azt az állítást, hogy a kisebb kvóta milyen negatív gazdasági hatásokkal jár az országra nézve. Ha nem sikerül megegyezni a Pozsony számára kedvezőbb verzióban, akkor Szlovákia kész az Európai Bíróság elé vinni az ügyet – erről a Fico-kormány január 24-én hoz döntést.
Izák szerint az Európai Bizottság nem vette figyelembe azt a tényt, hogy Szlovákia 2008 végéig két atomerőművi blokkot bezár, a 880 MW-os kiesést pedig csak hőerőművek üzembe állításával lehet pótolni, ami növeli a szén-dioxid-kibocsátását. Továbbá nem mérlegelték Szlovákia rendkívül gyors gazdasági fejlődését, ami miatt károsanyag-kibocsátása is nő. A miniszter szerint nem helyes, hogy az EU a jövőbeli mennyiség megállapításakor a 2005-ös adatból indult ki, mivel az akkori enyhe tél miatt a szokásosnál is kevesebb energiát használt fel az ország.
A legnagyobb szlovák munkaadókat tömörítő Klub 500 szervezet támogatja Jaroslav Izák törekvéseit; Tibor Gregor, a szervezet igazgatója szerint már a 2005 és 2007 közötti időszakra vonatkozó évi 5 millió tonnás kvótacsökkentés is legalább 15 milliárd koronájába (kb. 107 milliárd forint) került a Szlovákiában működő vállalatoknak.
