Annak dacára, hogy Szlovákia a tervek szerint 2009-ben bevezeti az eurót, az ország vállalkozói rétege egyelőre nem foglalkozik az uniós közös pénznem átvételének kérdésével, pedig a behozatal 68 százalékát, a kivitelnek pedig 86 százalékát az eurózóna tagállamaival bonyolítják le. Túl távolinak tartják az időpontot, pedig ez egyáltalán nincs így, hiszen a váltás miatti egyszerű szoftvercsere egy közepes nagyságú cégnél is legalább fél évet igényel – közölte Elena Kohútiková, a szlovák jegybank volt alelnöke, aki napjainkban Szlovákia második legnagyobb pénzintézetének, a Vseobecná Úverová Bankának (VÚB) igazgatótanácsi tagja. Szerinte különösen a kisebb cégekre jellemző a halogató taktika, pedig 2008-ban már kettős könyvelést kell vezetniük. Tudatosítani kell: 2008 első félévében megállapítják az euró és a szlovák korona közötti végső árfolyamot (a tizedesvessző utáni négy számjegyig), ezt követően pedig egy hónapon belül minden terméken, fizetési szalagon, postautalványon vagy akár gázszámlán már mindkét árban fel kell tüntetni a fizetendő összeget, a megfelelő kerekítésekkel együtt. Vagyis váratlanul felgyorsulnak az események, ezért minden cégben érdemes kinevezni egy az euró bevezetéséért felelős, magas beosztású szakembert, aki kidolgozza, összefogja és levezényli az adott társaságon belül az euróval kapcsolatos teendőket – vélekedett Elena Kohútiková.
Szlovákiában 2009. december 31-éig kötelező lesz a duális árfeltüntetés (koronában és euróban), 2009. június 30-áig a pénzintézetek díjmentesen beváltják a váltópénzt (a jegybank ennek öt éven át tesz eleget), a papírpénzt pedig korlátlan ideig és szintén ingyen cserélik be. A bankoknak azt is figyelembe kell venniük, hogy olyan pénzkiadó automatákra lesz szükségük, amelyek 2008. december 31-éig koronát adnak ki, de 2009. január 1-jétől már csak eurót – ezért indokolt a bankoknak összefogniuk, és egy átfogó, a pénzautomaták helyzetét feltüntető térképet kidolgozniuk. Kohútiková közölte: a zökkenőmentes átállás érdekében a VÚB országos felvilágosító kampányt szervez, ezen belül főleg a diákokra fokuszálnak, akik szüleiknek, nagyszüleiknek továbbadják az euróval kapcsolatos alapismereteket. Például arra is kell gondolni, hogy elegendő aprópénz legyen forgalomban, ráadásul a polgárokat újra hozzá kell szoktatni az váltópénz használatához, mivel Szlovákiában részben kivonták a legkisebb címletű váltópénzeket a forgalomból. A VÚB adatai szerint már most folyamatosan nő az euróban felvett hitelek aránya, adataik szerint a társaságok új hiteleik közel 30 százalékát euróban kérik, mivel a korona folyamatosan erősödik az euróhoz képest és alacsonyabb a kamat, emellett érdekes módon megnőtt a zlotyban és forintban felvett hitelek száma is.
