BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az unió autóiparának szíve a szomszédban dobog

Miközben az Audi felfüggesztette beruházási terveit Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában virágzásnak indultak az autógyárak.

2006. november 1. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hivatalosan október 19-én adták át a PSA Peugeot-Citroën június óta üzemelő nagyszombati autógyárát. Jean-Martin Folz, a társaság elnöke szerint a 700 millió euró ráfordítással megvalósult beruházás már most 3300 főt alkalmaz, naponta 450 Peugeot 207-es modell készül, és ez a szám 2007 második negyedében napi 800-ra nő. A francia cég új koncepciója szerint épített gyár csúcsüzemben évi 300 ezer autó gyártására lesz alkalmas. A Pravda napilap úgy tudja, hogy a francia társaság 2010-ben évi 450–500 ezerre növelheti gyártókapacitását. A motoron és a sebességváltón kívül az alkatrészek bő kétharmadát már most is szlovákiai beszállítóktól kapja a nagyszombati telephely, amely a későbbiekben közvetlenül 3500 főt, közvetve – a beszállítói kör révén – további 6500-at foglalkoztat majd.
A nagyszombati cégavató kapcsán a Mladá Fronta Dnes összefoglaló körképet adott Csehország és Szlovákia felfelé ívelő autóiparáról. Az elemzés szerint Európában sehol sem tapasztalható az autóipar olyan dinamikus felfutása, mint a kontinens közepén. A cseh–szlovák Detroit – amely hat nagy autógyártón alapul – rövidesen, 2010 tájékán, az 1000 főre jutó gyártott gépkocsik terén az Európai Unió éllovasává válik, ezen belül Szlovákia lesz az abszolút első.
Csehországban a Skoda Auto Mladá Boleslavban, Kvasinyben és Vrchlabíban működtet telephelyet, és idén 540 ezer, 2011-ben pedig már 600 ezer jármű előállításával számol. A közép-csehországi Kolínban tavaly óta Peugeot, Citroën és Toyota készül, idén összesen 300 ezer darab, az észak-morvaországi Nosovicében pedig a Hyundai épít gyárat, amely 2011-re évi 300 ezres csúcskapacitást tervez.
Ami Szlovákiát illeti, a pozsonyi Volkswagen éves termelése 240 ezer autó, a Zsolna mellett decembertől üzemelő Kia autógyáré pedig évi 300 ezer gépkocsi lesz. Mindent egybevetve: a volt szövetségi köztársaság területén működő – vagy még csak épülő – gyárak 2010-ben összesen 2–2,2 millió gépkocsi kibocsátására készülnek, ami az 1000 lakosra jutó legyártott autószámot illetően mindkét országot az Európai Unión belül az abszolút élvonalba emeli. Az autógyártás Csehországban a Hyundai beindulását követően 150 ezer főt foglalkoztat majd, Szlovákiában pedig napjainkban 58 ezer főnek nyújt megélhetést az ágazat, ami rövidesen 90 ezerre fut fel. Csehországban az autóágazat adja az ipari termelés mintegy 20 százalékát, Szlovákiában pedig ez az arány eléri a 25 százalékot.
Mi vonzotta a társaságokat ebbe a két országba? – teszi fel a kérdést a Mladá Fronta Dnes. Nem csupán az alacsony bérek, bár az is fontos vonzerő: a Volkswagen Németországban 45 eurós órabért fizet a munkásoknak, Mladá Boleslavban pedig csak 7 eurót. Egyébként a volt szocialista országokban a Volkswagen csoportján belül Magyarországon a legmagasabbak a bérek – állítja Jaroslav Povsík, a Skoda Auto szakszervezetének főnöke. Azonban tudni kell, hogy a bérköltség az autó teljes árának csak 15 százalékát teszi ki. További fontos tényező a két ország ideális földrajzi elhelyezkedése, mivel közel van a nagy felvevőpiacokhoz. Végezetül a jelentős számú képzett cseh és szlovák munkaerő is sokat nyom a latban.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet