BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Végre több jut k+f-re

2006. október 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly megugrottak az Európai Unió vállalatainak k+f kiadásai, ami reményt nyújt arra, hogy hosszabb távon is csökken az unió, illetve az Egyesült Államok és Japán között e téren meglévő jelentős különbség. Az Európai Bizottság (EB) összehasonlító felmérése szerint tavaly az uniós cégek 5,3 százalékkal növelték kutatási és fejlesztési kiadásaikat, szemben a 2004-es 0,7 százalékkal, illetve a 2003-as 2 százalékos csökkenéssel. Bár EU-n kívüli versenytársaik 7,7 százalékkal költöttek többet kutatásra és fejlesztésre tavaly, mint tavalyelőtt, az ő esetükben csak 1 százalékkal nőtt a tempó 2004-hez képest. Az erős növekedés elősegítheti az EU céljának elérését, hogy 2010-ig az unió GDP-jének 3 százalékára kell emelni a közösség k+f kiadásait. Jelenleg ez az arány 1,9 százalék, szemben az USA 2,6 és Japán 3,2 százalékával.
Az EU felméréséből az is kiderül, hogy az európai vállalatok közül a német–amerikai DaimlerChrysler AG költötte a legtöbbet fejlesztésre 2005-ben: 5,6 milliárd eurót. Ezzel a világranglistán a Ford (6,8 milliárd euró), a Pfizer gyógyszergyár (6,3 milliárd euró) és a General Motors (5,7 milliárd euró) mögött a negyedik helyen áll. A lista első 50 helyezettje közé egyébként 18 európai vállalat fért be, köztük a Siemens, a GlaxoSmithKline és a Volkswagen, rajtuk kívül csak egyesült államokbeli, japán és dél-koreai cégek vannak a top 50-ben. A felmérésben szereplő 2000 vállalat az elmúlt évben összesen 371 milliárd eurót költött kutatásra és fejlesztésre.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet