Aggodalommal tölti el az euró bevezetéséről tartandó lengyelországi népszavazás ötlete az Európai Bizottságot. A testület a 2010-re tervezett referendummal kapcsolatban nem hivatalos formában fejezte ki ellenérzéseit, felhíva a figyelmet arra, hogy Lengyelország a csatlakozási szerződés részeként vállalta a közös európai valuta bevezetését, amit nem szabadna kockáztatni egy esetleges elutasító népszavazási döntéssel. A vita Lech Kaczynski lengyel elnöknek az El Mundo spanyol lapban megjelent interjúja után kezdődött, amelyben a politikus az euróval szembeni érveket sorolt fel. Mint mondta, a zloty elhagyása a lengyel szuverenitás korlátozását jelenti, illetve az euró még mindig csak egy kísérlet, ezért figyelemmel kell kísérni, hogy beválik-e. Emellett szerinte a bevezetése inflációhoz és az életszínvonal eséséhez vezethet, ezért hivatali periódusa végén, azaz 2010-ben népszavazást kellene tartani az eurócsatlakozásról. Kaczynski pártja, egyben a kormány vezető ereje, a Jog és Igazságosság elvetette az elődje által kitűzött 2010-es euróbevezetési céldátumot, de ígéretet tett Brüsszelnek, hogy az ország 2009-re teljesíti a közös valuta adaptálásának feltételeit.
