A 2007 és 2013 közötti időszakban Szlovákiában jóval kevesebbet szánnak a sztrádaépítésekre és többet az elmaradott régiók fejlesztésére – derül ki a Fico-kormány által átdolgozott álló nemzeti fejlesztési terv legfrissebb tervezetéből, amelyet a Pravda című pozsonyi napilap ismertetett. Pozsony az Európai Uniótól az elkövetkező hét évben 11,3 milliárd eurót kaphat különböző projektekre, amelyekből a fejlettnek minősülő pozsonyi megye kivételével valamennyi részesül. A Dzurinda-kormány korábbi koncepciójából kihagyják a felsőfokú tanintézetek és az egészségügy korszerűsítésére eredetileg szánt, összesen 775 millió eurót, továbbá közel 900 millió euróval, azaz 30 százalékkal lefaragják a sztrádaépítésre és a vasút modernizációjára szánt keretet, vagyis a kilenc operációs programot hétre szűkítik. A szeptember derekára elkészülő végső verzió ehelyett az eredetinél (1,47 milliárd euró) 700 millió euróval többet ad a helyi általános és középiskolák fejlesztésére és 750 millióval többet a környezetvédelemre: vagyis a megyék feladatkörébe tartozó regionális beruházásokra lényegesen, a Dzurinda-kormány koncepciójához viszonyítva mintegy 50 százalékkal többet költenek.
Marián Jánosík, a szlovák közlekedési tárca szóvivője a tervezett lefaragást úgy kommentálta, hogy az veszélybe sodorja a kormány által deklarált tervet, amely szerint az elkövetkező időszakban évi 100 kilométer autópályát és gyorsforgalmi utat építenek. A Pravda úgy tudja, a sztrádaépítést és a vasút modernizációját célzó operációs program kerete a korábbi 3,437 milliárd euróról 2,513 milliárd euróra szűkül, a tudásalapú gazdaságot (kutatás és fejlesztés) célzó operációs program keretét az eredeti 2,6 milliárd euróról 1,624 milliárdra kurtítják, míg a környezetvédelem, hulladékgyűjtés kerete 1,450 milliárdról 2,217 milliárd euróra, az alap- és középiskolák, helyi kórházak, szociális intézmények bővítése, korszerűsítése, az idegenforgalom fejlesztése fejezet 1,470 milliárdról 2,172 milliárd euróra ugrik. A terv prioritásai közötti hangsúlyeltolódás eredménye: a Dzurindáék által szorgalmazott autópályaprogram, az egyetemek, kutatóintézetek felfuttatása háttérbe szorul, helyette a másod- és harmadosztályú utak javítása, az alap- és középiskolák fejlesztése, továbbá az önkormányzatok ökológiai programjai kerülnek előtérbe.
