BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közel kétszázezer szlovák dolgozik az unióban

2006. május 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyes híresztelésekkel ellentétben nem 400 ezer, hanem mintegy 170 ezer szlovák dolgozik az Európai Unió tagállamaiban – nyilatkozta Iveta Radicová szlovák munka-, szociális és családügyi miniszter. Vagyis az elmúlt két év rácáfolt azokra a várakozásokra, hogy az ország csatlakozása után a munkaerő tömeges kiáramlására lehet számítani a régi tagállamokba, ahol az említett 170 ezerből mindössze 71 ezren helyezkedtek el. „A legtöbben Csehországban dolgoznak, a hivatalos adatok szerint mintegy 76 ezer ember talált ott munkát magának” – tájékoztatott Iveta Radicová. A régi tagállamok közül Nagy-Britanniában dolgoznak a legtöbben, 2005-ben a hivatalos adatok szerint 36 355-en.
A külföldön dolgozók valódi száma akár 20 százalékkal is magasabb lehet a hivatalos kimutatásokban szereplőnél. Ausztriában a mintegy 7000 legális alkalmazott mellett körülbelül további hétezren dolgoznak feketén – véli Radicová. Az írországi adatok szerint a szlovákiai munkavállalók 35 százalékának van felsőfokú végzettsége – tette hozzá a szakminiszter. Radicová nem tart attól sem, hogy ezek az emberek elvesznek Szlovákia számára: „A munkaszerződések hossza alapján feltételezhető, hogy csak rövid időre, legfeljebb 1-2 évre tervezik a külföldi munkavállalást.” Az sem mellékes, hogy Szlovákia is állást teremt az uniós polgárok számára. Becslések szerint napjainkban legalább 10 ezer uniós polgár dolgozik az országban, ami kétszerese a 2004 májusa előtti adatnak. Igaz, a mintegy 10 ezer fő egyharmada menedzser, s a többiek zöme is kiemelt fontosságú állást tölt be.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet