BUX 139331.15 0,02 %
OTP 45480 0,4 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EU jobban sarcolná az alkoholt

Az alkoholra kivetett jövedéki adók minimumszintjének növelése lesz az egyik napirendi pont az uniós pénzügyminiszterek mai tanácsülésén.

2005. április 12. kedd, 10:46

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az uniós bortermelő országok közül csak Magyarországon és Franciaországban terheli jövedéki adó a bort, ez azonban a magyar szőlőtermelőknek és borászoknak komoly hendikepet jelent – közölte a NAPI Online-nal Horváth Csaba a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkár helyettese. Mint Horváth elmondta, az ágazat éves eszközarányos nyereségszintje 1,1 százalék, ezért minden fillér számít. Mivel a borokat terhelő jövedéki adó literenként van meghatározva, ez elsősorban az olcsóbb asztali és tájborokat sújtja.
A főtitkárhelyettes ezt a Világgazdaság hírére reagálva mondta, amely szerint az Európai Bizottság szerint az adó alsó szintjének növelésével mérsékelhetők lennének a tagországok közti óriási eltérések, amellyel fokozódna a versenyhelyzet és visszaszorulna a csempészet. Ha a bizottsági javaslatot változatlan formában fogadnák el a tagországok, az Magyarországon a boron kívül a vermut esetében idézne elő áremelkedést. Kovács László adóügyi biztos olyan jelentést terjeszt a gazdasági és pénzügyminiszterek elé, amely szerint az 1992-ben megállapított minimális adóterhek értelmüket vesztették az infláció miatt. Magyarország egyetért az adóminimum növelésével, kivéve a bor jövedéki adójának emelésével. A jelenlegi minimum adószintek a Magyarországon alkalmazott szint alatt vannak, így a legtöbb terméknél nem kell majd adót emelni. A bor esetében jelenleg az EU nem ír elő minimális adószintet. Most viszont literenként mintegy 35 forintos minimumadót vezetnének be, amely a magyarországi nyolc forinthoz képest jelentős emelkedést jelentene.
Horváth szerint Magyarországnak pont az ellenkező irány felé kéne lépnie, ugyanakkor a borászok a mostani adóbefizetéssel hasonló nagyságú összeget hajlandóak lennének az államkasszába befizetni önként, ha azt megfelelő közösségi marketingre, illetve borhatóság kiépítésére költenék. A szakember szerint azonban az EB mostani beadványát, csakúgy mint az előző években, nem engedik majd át a nagy termelő országok.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet