BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EU-val szemben tényleg pozitív a magyar szaldó?

Több olyan elemzés került már nyilvánosságra, amely szerint Magyarország a múlt évben az Európai Unió nettó befizetője volt.

2005. március 15. kedd, 20:25

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Budapest Analyses kutatóintézet múlt héten megjelent anyaga például 50 milliárd forint lehívását állítja szembe 135 milliárdos befizetéssel, így azt állítja, hogy 85 milliárd forintos mínuszban vagyunk az unióval szemben. Baráth Etele korábbi közleményeiben már többször cáfolta ezeket a híreket, azzal, hogy ezek a számítások olyan mutatókat hasonlítanak össze, amelyek összevetése nem ad választ nettó pozíciónkra.

Az említett 135 milliárd a közösségi költségvetésbe ténylegesen befizetett 106,716 milliárd forinthoz hozzászámol még 26 milliárd forintnyi vámbefizetést is, az 50 millió pedig minden bizonnyal azt az összeget jelenti, melyről szerződések születtek (ez Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter szerint 58 milliárd forint a tavalyi év vonatkozásában – a Pénzügyminisztérium szerint 61). Tavaly év végéig a magyar költségvetés bevétele az EU-s támogatásokból 183,196 milliárd forint volt. Ezen számok (183 plusz és 107 mínusz) segítségével lehet kiszámítani a valós nettó pozíciót, amely a 76 milliárd forintot is meghaladta 2004-ben. Az Európai Bizottság is ezt a számítási metódust fogadja el a nettó pozíció meghatározására.

Folytatás a szerdai NAPI Gazdaságban

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet