Csehország az Európai Unióba májusban belépett új tagok közül a gazdagabbak közé tartozik, ezért inkább munkaadónak, mint munkaerő-kibocsátónak számít – derül ki a Mladá Fronta Dnesből, amely a cseh statisztikai hivatal (CSÚ) tanulmányára hivatkozott. A tanulmány adatsora 2003 végéig terjed, vagyis a 2004 májusa utáni trendeket már nem követi, azonban így is kijelenthető: teljesen alaptalan Németország és Ausztria félelme a cseh munkaerő beözönlésétől. – A Csehországba érkező munkaerő száma közel
hétszeresen haladja meg a kiáramló cseh munkavállalók számát – idézi a lap Drahomíra Dubskát, a tanulmány társszerzőjét. 2003-ban 140 ezer külföldi állampolgár dolgozott Csehországban, döntően szlovákok és ukránok – az utóbbiak száma rohamosan nő, ők teszik ki a munkaengedéllyel rendelkező külföldiek több mint felét. Tavaly 23 ezer cseh talált munkát az Európai Unió tagállamaiban, közülük 15 ezer a legális munkavállaló. Ha az utóbbi hat év trendje folytatódik, akkor 2005-ben már közel 35 ezer cseh fog dolgozni az EU-ban, azonban még ez sem jelenthet komoly veszélyt az unió számára.
