Növekvő importra és csökkenő élelmiszerárakra számítanak a szakemberek az uniós csatlakozás első évében, ugyanakkor nincs ember, aki képes lenne megmondani, hogy hogyan alakul később az ország kiskereskedelmi helyzete az Európai Unióban. Egy biztos, nem lesznek drasztikus árváltozások és már most borítékolható, hogy érzékelhetően növekszik majd a választék.
Május elseje óta az uniós áru szabadabban érkezhet az országba, mint eddig. Emiatt egyesek szerint az import akár meg is duplázódhat, mások szerint viszont nem nő majd ilyen drasztikusan. Tény azonban, hogy megszűnik az uniós kamionok sorban állása, ami sok kis- és középvállalatnak egyszerűbb piacra jutási feltételeket hoz. Ezenkívül megszűnnek a korábbi importkvóták és eltűnik néhány élelmiszerfajtára a korábban érvényes, főként piacvédelmet szolgáló importvám. Mindez kedvező lehetőséget biztosít a hazai vásárlóknak, azonban nehezíti a tőkeszegény kis- és középvállalkozói szektor dolgát. Nehéz helyzetbe kerül a kiskereskedelemhez szorosan kapcsolódó mezőgazdasági termelői kör, ennek gazdálkodása ugyanis a kereskedők szerint nem elég hatékony.
Ettől függetlenül a kiskereskedők igyekeznek a magyar termékek népszerűsítésének élére állni. Többen deklarálták már, hogy előnyben részesítik a honi beszállítókat, ugyanakkor óva intik a termelőket attól, hogy növeljék áraikat, mert a nyílt piacon mindig van, aki olcsóbb.
