A szlovák kormány a Brüsszellel folytatott előzetes konzultációk után elfogadta az üzlethálózatokról szóló törvény módosított változatát. A jelenleg érvényes, 2003 júliusában elfogadott törvény ugyanis nem volt EU-konform, mivel az Európai Bizottság szerint diszkriminálta az üzlethálózatokat. Ha a törvénymódosítást a jelenlegi változatában fogadná el a parlament, az egyfajta kompromisszumot jelentene Szlovákia és az Európai Unió között – állapította meg Eva Simková, a szlovák gazdasági minisztérium államtitkára. A parlament jóváhagyására váró törvénymódosítás legfontosabb eleme, hogy kihagyták azt a részt, amely az üzlethálózatok gazdasági erejét definiálta. Ezt a hatályos törvény évi 1,5 milliárd korona forgalom vagy 5 százalékos piaci részesedés felett állapítja meg. Brüsszel szerint egyetlen konkrét szám sem fejezheti ki egy-egy kereskedelmi hálózat tényleges erejét.
A törvénymódosítás azonban továbbra is leszögezi: a kereskedő nem kérheti a gyártótól, hogy az előállítási ár alatt adja el termékét. Ha a kereskedelmi hálózat visszaél helyzetével, akkor továbbra is pénzbírsággal sújtható, amelynek felső határa 10 millió korona. Az eltelt egy évben egyetlen beszállító sem bizonyította be, hogy nyomást gyakoroltak volna rá a kereskedők, vagyis eddig egyetlen pénzbírságot sem vetettek ki. Az elsősorban a szlovákiai élelmiszergyártók nyomására elfogadott törvényt az itteni üzlethálózatok feleslegesnek tartják.
