Elindult a tárgyalássorozat az Európai Bizottsággal az uniós támogatások folyósításának pénzügyi és jogi alapjairól. Az egyeztetések a márciusban elfogadott Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) alapján zajlanak, a magyar delegációt Veress József, az NFT hivatalának főtanácsadója vezeti. Az első fordulóban a legfontosabb, további tisztázásra szoruló kérdésköröket állapították meg.
Az EU a kormány által a következő évekre tervezett makrogazdasági pályára, az NFT és a nemzeti stratégiák illeszkedésének mikéntjére, a regionális politika tisztázására, illetve az intézményrendszer kiépítésének és a képzések állására is kíváncsi, ez utóbbi kapcsán ugyanis kétségek merültek fel, lesz-e elegendő projekt a rendelkezésre álló pénzek elköltésére. A kormánynak a következő tárgyalási fordulóig, azaz szeptember végéig 40 napja van válaszolni az uniós követelésekre.
2004-ben Magyarország 450-500 millió eurós támogatást kaphat az EU-tól, amit a kormány 150 milliárd forintos költségvetési forrással egészít ki. Baráth Etele államtitkár szerint jó esetben a fenti összeg egyharmadát tudjuk majd elkölteni.
A kohéziós alaphoz érkezett tervlistákat pozitívan értékelte az EU, az előkészítendő projektek közöt szerepel az M0-ás keleti részének befejezése, a fővárosi szennyvíztiszító-korszerűsítési munkák, valamint a Budapest-Lökösháza vasútvonal felújítása. Ezek összesen 350 miliárd forint befektetést igényelnek.
