A Benelux-államok, valamint Írország, Portugália, Finnország és Ausztria képviselői április elsején találkoznak Luxembourgban, s megpróbálnak egységes álláspontot kidolgozni az unió jövőjéről. Várhatóan igyekeznek majd új javaslatot kialakítani a tanács elnöksége ügyében – ez a probléma a kis tagországok kedvenc témája.
Míg a nagyok állandó elnököt szeretnének, a kisebbek inkább arra hajlanak, hogy minden lehetséges módon fenntartsák a jelenlegi rendszert, amely szerint a tagországok félévenként váltakozva látják el az EU vezetését. Ezáltal biztosított ugyanis a lehetőség, hogy a hét törpe is vezető szerephez jusson.
A hét kis ország államelnökei és külügyminiszterei arról az elképzelésről is tárgyalnak majd, amely szerint a tanács elnökének mandátumát meghosszabbítanák hat hónapról 2-3 évre, ám az erre kiválasztott személynek az államelnöki tisztséget is el kellene látnia.
A kicsik jövő keddi találkozója megelőzi az EU tagországainak és a konvent elnökének április 16-i athéni, nagy fontosságú egyeztetéseit.
A görög fővárosban az EU tagországok vezetői gyűlnek majd össze és írják alá a tíz új tagország csatlakozását szentesítő szerződéseket. Emellett Athénban fontos döntések születnek majd az EU egységes külpolitikáját, biztonságpolitikáját illetően, s intézményi kérdésekben is határoznak.
