Az Új Magyarország fejlesztési terv regionális programjainak egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó pályázata az elmúlt évben a telephelyfejlesztésre kiírt felhívás volt. A mintegy 18 milliárd forintos keretet többszörösen túligényelték a vállalkozások, a 40,3 milliárd forintnyi támogatási igényt azonban még a keret 23 milliárdra való emelése után sem lehetett teljes mértékben kielégíteni. A támogatott kis- és középvállalkozások nemcsak a meglévő munkahelyek további három évre szóló megtartását, de újak létesítését is vállalták a támogatásért cserébe.
Ezért is döntött úgy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, hogy újra meghirdeti a pályázatokat, így a hét régió idén áprilisban ismét várja a vállalkozások projektjeit. A rendelkezésre álló keretösszeg 17 milliárd forint, ami előreláthatólag 300 új elképzelés megvalósítására lehet elég - mondta Mosonyi Balázs, a Regionális Programok Irányító Hatóságának vezetője egy háttérbeszélgetésen. Némiképp szigorodtak a pályázati feltételek és csökkent a támogatásintenzitás is, ami már azt vetíti előre, hogy a válságkezelés előtti feltételekre kell készülniük a vállalkozásoknak. Ugyanakkor az új munkahelyek létesítése a korábbiaknál nagyobb súllyal esik majd a latba az elbíráláskor, ahogyan a leghátrányosabb helyzetű térségekben megvalósítani tervezett beruházások is. Tavaly pályázatonként legfeljebb 150 millió forintot lehetett igényelni a hátrányos helyzetű térségek fejlesztéseihez, most 10-100 millió forint közötti összeget.
Döntően azonban az új kiírás is a már meglévő, működő telephelyek modernizációját, bővítését, valamint a kihasználtság javítását célozza. A támogatható fejlesztések között elszámolható a pályázók részéről a termelő és szolgáltató tevékenységekhez kapcsolódó új épületek építése, a meglévők átalakítása, fejlesztése, közművesítése, az alap-infrastruktúra kiépítése, bővítése vagy korszerűsítése. Kapcsolódó tevékenységként támogatható lesz a szükséges eszközök beszerzése és a környezeti kármentesítés is.
