A magyarországi banánforgalom a mostani főidényben legalább 20-25 százalékkal kisebb a múlt évinél Morócz Tibor, a hazai szakszövetség elnöke, egyben a Mota Kft. ügyvezető igazgatójának becslése szerint. Egyrészt csökkent a kínálat, másrészt közel 30 százalékkal drágult a déligyümölcs. A kilogrammonkénti fogyasztói árszint december közepére megközelítette a 300 forintot. Az ok: májustól nálunk is az EU – tarifákon és kvótákon alapuló – vegyes banánbehozatali rendszere van érvényben, s e szerint a hazai importőrök a hátralevő hónapokra megközelítőleg csak a 70 ezer tonna körüli éves hazai fogyasztás 10 százalékáig kapnak kedvezményes vámú keretet. (VG. 8. oldal)
