A fűtési szezon közepén, az energiaárak további emelkedésének fényében számos cég gondolkodhat el azon, hogy a következő évben megéri-e energiamegtakarító beruházást végrehajtania, ha eddig nem tette meg. Legyen az irodaház vagy üzemi energiafogyasztó, a gyakorlat több irányból is azt igazolja, hogy a válasz egyértelműen igen, még akkor is, ha az új rendszerek elsőre nem mindig működnek zökkenőmentesen.
A korábbi, 49 tonna évi szén-dioxid-kibocsátás helyett nulla kibocsátást tűzött ki célul a szentendrei bázisú Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) kiemelten környezetbarát konferenciaközpontjának felújított épületével. Mindezt tervezési technikák, automatizált rendszerek és megújuló energiaforrások, a napenergia egyidejű alkalmazása teszi lehetővé.
Bauer Zsolt, a REC kommunikációs vezetője a tavaly júniusban átadott, korszerű rendszer eddigi működésével kapcsolatban vegyes tapasztalatokról számol be. A nulla kibocsátást például részben úgy kívánják elérni, hogy a központ napelemei által termelt, de fel nem használt áramot az Elmű hálózatába táplálják, amit később, amikor már nem süt a nap, "visszavételeznek". Ez a teljesen automatizált rendszer gyakorlatilag hiba nélkül működik, és a korábbi aggályok ellenére az áramszolgáltató közműcég sem gördített akadályt az üzembe helyezés elé, mindössze a technikai feltételeket ellenőrizték.
Korántsem tökéletes azonban a hőszivattyús rendszer működése, amellyel kapcsolatban a leggyakrabban előforduló probléma, hogy a karbantartás erősen tagolt, a szakemberek csak a saját maguk által működtetett elemekért felelnek.
A konkrét eredményeket azonban számon lehet és kell is tartani, több szervezet is figyelemmel követi a jó példákat. Legutóbb 2009 októberében, Balatonfüreden tartották a Követ (Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért) és az MTESZ (Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége) Fejér megyei szervezete által közösen lebonyolított Országos Környezetvédelmi Konferenciát. Az esemény kiemelt része a Környezeti megtakarítási díjak átadása volt, amelynek során a legnagyobb elismerést a Pannon nyerte el nyolc év alatt megtérülő, környezetbarát irodaházának megépítésével.
A szervezők Ablakon Bedobott Pénz elnevezésű programjának értékeléséből az is kiderült, hogy az elmúlt nyolcéves tevékenységük eredményeként - többek között - 751 GWh energiát takarítottak meg, 11,5 ezer tonna szénhidrogén-kibocsátástól óvták meg a bolygót, nem utolsósorban pedig 22,1 milliárd forint megtakarítást is elértek.
