Jövőre az egyházaknak is fel kell mutatniuk legalább kétéves előműködést ahhoz, hogy részesülhessenek a személyi jövedelemadó egy százalékából - derül ki a parlament előtt lévő adótörvénycsomagból. Évente egyre több egyház regisztráltatja magát és kér technikai számot az adóhatóságtól, a szabályok szerint a támogatás elnyeréséhez gyakorlatilag semmilyen feltételt nem kell teljesíteni. Vagyis sem az egyház működésével, sem a hívek számával kapcsolatban nincsenek előírások - leszámítva természetesen az általános követelményeket, például azt, hogy a kedvezményezetteknek nem lehet köztartozásuk.
Az idén 169 egyház kért technikai számot, s ezek mindegyike kapott is valamennyi támogatást az adózóktól. A legkevesebb híve a Magyarországi Keresztény Kínai-nyelvű Egyház Reménység Templom nevű formációnak volt, összesen hat felajánlással. Ezenkívül még két egyház kapott kevesebb mint tíz támogatótól felajánlást, a Sekina Gyülekezet hét, a Maranatha Lelkiismereti és Ideológiai Egyházközösség pedig nyolc hívet tudott megnyerni ügyének. Ezernél több felajánlót 21, tízezernél többet pedig mindössze hat egyház tudott felmutatni - százezer feletti támogatót pedig csak a katolikus és a református egyház tudhat magáénak.
A szigorítással nyilván az a cél, hogy az egyházakra ne vonatkozhasson sokkal enyhébb szabályozás, mint az alapítványokra, társadalmi szervezetekre. Számukra ugyanis komoly előírásokat fogalmaz meg a törvény. Amellett, hogy legalább hároméves működést kell felmutatniuk, rendszeresen be is kell számolniuk arról, hogy mire költötték és mire tervezik költeni a felajánlott adományokat. A civil szervezeteknek emellett igazolniuk kell, hogy egyrészt jogosultak a támogatásra, másrészt arról is több fórumon be kell számolniuk, hogy mire költötték az adóforintokat.
A civilek szeptember elsejéig kapták meg az APEH-tól a tájékoztató levelet, amelyben a felajánlott összeg várható nagyságáról is információt kapnak az érintettek. Ahhoz azonban, hogy a civilek megkaphassák a felajánlott összeget, igazolniuk kell, hogy jogosultak a támogatásra. A hatóság legkésőbb december 15-éig utalja át a felajánlásokat.
A hónap végéig, vagyis október 31-éig kell beszámolniuk a kedvezményezetteknek arról, hogy mire használták fel az egy évvel ezelőtt kapott felajánlásokat. Ezt a nyilatkozatot kizárólag elektronikus úton lehet megtenni, ami az egyéb, bevallási és adatszolgáltatási kötelezettség miatt - amelyeket rendre elektronikus úton kell megtenni - nem okozhat problémát. A közleményben fel kell tüntetni a működésre fordított, az esetleges tartalékolt összeget, a tartalékolás célját és legfeljebb hároméves időtartamát is. Külön nyilatkozatban, pontosabban sajtóközlemény formájában kell beszámolni arról, hogy a korábban tartalékolt összegeket ténylegesen mire fordította a szervezet. A sajtóközlemény eredeti példányát ugyanúgy meg kell őrizni, mint az adózással kapcsolatos bármely okiratot.
