A magyar lakosság 96 százaléka ismeri a szelektív hulladékgyűjtés rendszerét, 76 százaléka számára pedig el is érhető ez a fajta hulladékkezelési forma - derül ki az Öko-Pannon megbízásából a TNS Hungary Kft. által elkészített felmérés eredményéből. Jóllehet roppant impozáns ez az adat, a magyar lakosság azonban korántsem ennyire elkötelezett a környezettudatosság iránt.
Annak ellenére, hogy elvileg az ország háromnegyede megtehetné, hogy elkülönítve gyűjtse és helyezze el szemetét, valójában ezt csak 52 százalék teszi meg. Az is hozzátartozik azonban a képhez, hogy három évvel ezelőtt - a felmérés 2008 végén készült - még csak 46 százalékot tett ki ez az arány, vagyis egyre többen hajlandók a szelektív hulladékgyűjtésre Magyarországon.
Jellemző, hogy elvi síkon a magyarok sok mindent megtennének környezetük védelmében, ám akkor, ha ez már némi kiadással vagy kényelmetlenséggel társul, erősen csökken a kezdeti érdeklődés. A GfK Hungária kutatása szerint a lakosság 71 százaléka nyilatkozott például úgy, hogy szívesen lecserélné a volfrámszálas izzóit energiatakarékosra, a valóságban azonban a háztartásokban használt izzók szinte mindegyike még a hagyományos típusba tartozik.
Az elvi és gyakorlati környezettudatosság közti szakadék meglétét támasztja alá a Whirlpool felmérése is: e szerint a magyar vásárlók 71 százalékának egyaránt fontos az ár és a környezeti terhelés, a háztartási gépek használatát és a környezeti terhelés csökkentését figyelembe véve azonban az európai mezőnyben sereghajtók vagyunk. Addig, amíg a megkérdezettek 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy kisebb energiafogyasztású gépre szeretné cserélni a régi masináit, az esetek felében nem figyelt eléggé arra, hogy a mosást a lehető legtöbb ruhával indítsa el, a lehető legalacsonyabb hőfokot kiválasztva.
