A Szentendrei út vagy az Üllői út felújításához hasonló nagyszabású események minden bizonnyal sokaknak okoztak idén (is) bosszúságot, ám a Fővárosi Önkormányzat honlapján olvasható közvélemény-kutatás szerint a budapestiek lényegesen rosszabb közlekedési helyzetre számítottak, mint amilyet végül tapasztaltak, és úgy ítélik meg, megérte elviselni a közlekedési nehézségeket. Pedig ezekből volt bőven: ebben az évben 80 kilométer közút újult meg Budapesten, ebből 48 kilométer fővárosi forrás felhasználásával 8 milliárd forintért, 32 kilométer pedig a kerületek beruházásaként. Elkészült három metróállomás – az astoriai, a Batthyány téri, és a keleti pályaudvari – és a hozzájuk kapcsolódó vonalszakaszok rekonstrukciója is befejeződött, mindezek együttes költsége idén 7,6 milliárd forint volt. A 2003–2008 közötti metrófelújítás összértéke 43 milliárd forint, amelyet a BKV Rt. forrásaiból, illetve EIB-hitelből teremtenek elő.
Az új metróvonallal kapcsolatban összesen tizenkét tendert írtak ki: Vajda Pál főpolgármester-helyettes szerint a szerződéseket még az idén megkötik, a jövő év első felében pedig elkezdődhetnek a munkálatok. A teljes költség várhatóan 295 milliárd forint lesz. Megújulnak a nagykörúti villamosok is, jövő áprilistól próbajárat közlekedik (beszerzésük jelenleg is folyik, 40 milliárd forint értékben), 2007-re pedig a teljes nagykörúti villamosállományt modern, egy légterű, 54 méteres járművek alkotják majd. A közösségi, azon belül kiemelten a kötött pályás közlekedés fejlesztése a főváros egyetlen lehetősége, ha el akarja kerülni a másfél évtizeden belül esedékes káoszt – jelentette ki lapunknak Vajda Pál a budapesti közlekedésfejlesztési terveket értékelve.
Folytatás a csütörtöki NAPI Gazdaságban
