BUX 139138.00 -0,12 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kis dög

Senkit ne tévesszen meg az alacsony hengerűrtartalom, az RS125 nem kezdő motor. Alacsony fordulatszámon nem is hajlandó menni, ám ha valaki egyszer összebarátkozik vele, az nagyokat motorozhat.

2004. június 4. péntek, 11:57

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Aprilia RS125-ös gépét az isten is pályára és sok kanyaros országútra teremtette. Az olasz gyár az RS jelenlegi formáját 1999-ben hozta ki, s bár azóta történtek kisebb formaigazítások, sokat nem változott. Első ránézésre egy-két kategóriával nagyobb járgánynak látszik. A teljes burkolat, a fordított teleszkóp, az alumíniumötvözetből készült – összesen 9,5 kilós! – hídváz első pillantásra is sokat sejtet. A motor száraztömege 140 kiló, de ez az alacsony súlypont miatt kevesebbnek tűnik.

Az első szabály, hogy városba ne nagyon vigyük, ugyanis a tötyögésre, a lassú haladásra alkalmatlan. Ez főleg annak köszönhető, hogy a motor 6 ezres fordulat szám alatt nem megy, ott viszont elhagyja a vasmacskát és megugrik. Egyes-kettes, de még hármas fokozatban pillanatok alatt elérhetjük a 10 ezres fordulatszámot és a 100 kilométer/órás sebességet. Így aki ráül, készüljön fel, hogy folyamatosan használja majd mind a hat sebességet, ugyanis mihelyt 6 ezer alá esik a fordulatszám, a gép garázsmenetre vált és meg akar állni. Mivel technikás motorozást kíván, teljesen kezdőknek nem ajánlott. Amint azonban ráérzünk, a motor sok-sok eufórikus és adrenalinszintben magas pillanattal örvendeztet meg minket.

Hordozza a kétüteműek jó és hátrányos tulajdonságait, vagyis húzni kell neki a gázt, mert különben beköpi a gyertyát – ez különösen a városi forgalomban érvényes. Apropó kétütem: senki ne tankoljon keverék benzint bele, ugyanis a gyártó külön olajtartályba pakolta a szükséges kenőanyagot, amelyet elektronikusan jutatnak el a megfelelő helyre. Amúgy akárcsak a többi Apriliánál a tank itt is műanyagból van – ez akkor hátrány, ha tanktáskát akarnánk feltenni – és olyan széles, hogy piknikezhetünk is rajta vagy az autópályán kényelmesen ráfekve húzhatjuk neki. Férfi ismerőseim szerint viszont fékezéskor ágyékban kicsit kényelmetlen. Sztrádán 130-140-nel simán közlekedhetünk vele – nekem 170-et sikerült kihoznom belőle, ám ezen a sebességen egy idő után letiltott. (Amúgy a letiltás igen finoman történt, amiért külön hálásak lehetünk a tervezőknek.)

Menettulajdonságára jellemző, hogy a magyar útviszonyokat elég jól bírja és gödrök-bukkanók felett elhúzva sem válik bizonytalanná. Ugyanakkor a pörgős kétütemű motorokra jellemzően rezonál, így az első nagyobb túrák után mindenki készüljön fel némi csuklókörnyéki fájdalomra. Az első-hátsó tárcsafék jól fogja a motort és nagyobb fékezésnél sem akar kiszaladni alólunk, sőt kanyarban is jól állta a sarat: hiába fékeztem rá, nem vált veszélyesen instabillá. A kanyartulajdonságait a Mátrában próbáltam és nem csalódtam. A gép kiválóan dönthető – ezt segíti a sportos üléshelyzet, a megerősített sportos hátsó lengőkar – fékezésnél sem akar mindenáron felegyenesedni, ám a hegyi menetben ismét csak készüljünk fel váltástechnikánk csiszolásra. Nagyon félni nem kell, mert ha el is bénázzuk és lassan megyünk bele a kanyarba, akkor sem csinál nagy problémát, veszi az ívet és kihoz minket.

A fényszórók jók, viszont az index és a duda kicsit furán van elhelyezve, így kezdetben előfordulhat, hogy irányváltásnál vadul dudálunk. A fogyasztás elsősorban a gázkar kezelésének függvényében 3 és 5 liter között van 100 kilométeren.

Mindent összevetve az Aprilia RS125, igazi kis dög: néha úgy érzi az ember, hogy a motoros szolgálja a motort. Ha azt kapja, amit szeret – utat, kanyart és gázfröccsöt – meghálálja, ám ha nincs kiszolgálva az ízlése, köhög, rángat és nem megy. Ha valaki szereti a kihívásokat, annak irány az első Aprilia-szalon.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet