Tisztelt Államtitkár Úr!
Jelen levelünk azon kormányzati szándék megvalósítása érdekében íródott, mely szerint a Kormány célja, hogy a vállalkozók adminisztratív terheit csökkentse.
Az Adóeljárásról szól törvény módosításával – nagyon helyesen – arról is szóltak, hogy az adónemenkénti számlaszámok összevonásra kerülnek. Ezzel adminisztratív munkát és bankköltséget is spórolnak a vállalkozóknál. (Ezt a szakaszát a törvénynek felfüggesztették.) Így maradtak, illetve növekedtek az adófolyószámla-számok, pedig a vállalkozók bíztak az egyszerűsítésben. Sőt a fenti kormányzati szándékkal ellentétesen 2006-tól a Társadalombiztosításról szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj) módosításánál a 30. §-ban előírták, hogy az egyéni vállalkozóknak a járulékokat a korábbi negyedéves fizetési kötelezettséggel szemben havonta kell teljesíteni. Ezzel az eddigi négyszeri befizetéssel szemben tizenkétszeri befizetési kötelezettséget írtak elő, tehát a vállalkozók ilyen irányú terhei 300 százalékkal növekedtek!
Az egyéni vállalkozó önmaga után általában személyi jövedelemadót, nyugdíjbiztosítási járulékot, egészségbiztosítási járulékot, ehót, vállalkozói járulékot fizet. (Legtöbb esetben a minimálbér után.) Ez eddig negyedévente 5, évente 20 darab átutalást jelentett a bankon keresztül. 2006-tól az átutalások száma 60-ra nőtt! Ismerve a bankok díjait, ez a vállalkozások számára komoly költségnövekedést jelent, az adminisztratív teherről nem is beszélve.
Tisztelt Államtitkár úr!
Kérjük, vizsgálja felül a fenti Tbj. tv. módosítást és kezdeményezze a korábbi állapot visszaállítását, hogy a legkisebb vállalkozások terhei ne növekedjenek. Úgy érezzük, a kormányzati cél ez lenne.
Várjuk – sok százezer egyéni vállalkozó nevében – hathatós intézkedését.
Tisztelettel:
Petykó Zoltán Dr. Vadász György
elnök általános alelnök
