A kedvezményezettek között van az Electrolux, az Asahi Glass, a Bosch, az ExxonMobil, a Denso, az Ibiden, az IBM és a Michelin. A legnagyobb állami apanázs, 8 milliárd forint a svéd Electroluxé, amely 50 milliárd forintos beruházást hajt végre jászberényi és nyíregyházi hűtőgép-, illetve porszívógyárában. A japán Asahi Glass 15 milliárd forintból alapít autóipari üveggyárat Tatabánya mellett, a 200 munkahelyet jelentő beruházás 7 milliárd forint állami támogatást kap.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap avatta fel Dunavarsányban a japán Ibiden autóalkatrész-gyártó cég egységét, amely kerámia kipufogó-füstszűrőket készít majd dízel gépjárművekbe. A 700 főnek munkát jelentő beruházás több mint 2 milliárd forint állami pénzhez jut. A társaság egyébként kapacitásának bővítését tervezi, melyhez további 1,4 milliárd forintot ígér az állam. A Bosch 37,5 milliárd forintot fektet be és 4 milliárd forint központi pénz 'üti a markát', a Denso 23,7 milliárd forintos székesfehérvári üzemanyag-adagoló üzemrészének felállításához 2,8 milliárd forintot juttat az állam, az ExxonMobil 44 millió eurós budapesti szolgáltató központjának felállítását 4 milliárd forinttal finanszírozza a költségvetés, míg az IBM szolgáltatási üzletágának 6,5 milliárd forintos fejlesztését 1,8 milliárd forinttal jutalmazza a kormány. Nem sikerült azonban minden befektetővel ilyen sikeresen megállapodni: a napelemeket gyártó Sol@mio, az üveggyártó Euroglass és a teherautó-gyártó MAN elállt azon szándékától, hogy Magyarországon ruházzon be.
Jelenleg mintegy tucatnyi cégnek ígérte azt az állam, hogy támogatja befektetését. A gazdasági tárca ígérete fél évig érvényes, ha eddig nem sikerül megkötni a végleges szerződést, az ajánlat semmisnek tekinthető. A mandátummal rendelkező cégek közül a legnagyobb támogatásra az Unilever és a Suzuki számíthat, a cégek 3-4 milliárd forintot hívhatnak le. Kétmilliárd forint feletti összeghez juthat a Zoltek, a Linde, a Bridgestone, az Alcoa és az Elcoteq. Mindezekhez képest jóval kisebb állami stafírungot kap a kkv-szektor. 2003-ban a kis- és középvállalkozók 12 milliárd forintot nyertek el különböző pályázatokon, melyből 30 milliárd forintos fejlesztést hajtottak végre, létrehozva ezzel mintegy 15 ezer új munkahelyet. (Összehasonlításképp: a világcégek fent említett 184 milliárd forintos beruházása 6 ezer új munkahelyet eredményez.) 2004-ben szintén 12 milliárd forint állami pénz jutott a kis- és középvállalkozásoknak, Igaz, ehhez jött még az a 3,7 milliárd forint, amelyet az uniós forrásokat is tartalmazó gazdasági versenyképesség operatív programból kapott 508 vállalkozás.
(Nszab. 1., 11. old., NSZ 5. old., MH 11. old.)
