BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokmilliárdos csali nagybefektetőknek

Több mint 31 milliárd forintos állami támogatást kaphat 2008-ig nyolc, 184 milliárd forint értékű nagyberuházást megvalósító multinacionális cég. Azaz: befektetéseik átlagosan 17 százalékát a magyar állam állja. További 31 milliárd forintnyi állami hozzájárulásról - ezeket az egyedi kormánydöntéssel, nemzetgazdasági szempontból kiemelkedő beruházások kapják - még folynak a tárgyalások. Ha ezek sikerrel zárulnak, 20 multicég összesen 62 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást kaphat, a pénzek döntő részét 2006-ig hívhatják le.

2005. július 13. szerda, 08:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kedvezményezettek között van az Electrolux, az Asahi Glass, a Bosch, az ExxonMobil, a Denso, az Ibiden, az IBM és a Michelin. A legnagyobb állami apanázs, 8 milliárd forint a svéd Electroluxé, amely 50 milliárd forintos beruházást hajt végre jászberényi és nyíregyházi hűtőgép-, illetve porszívógyárában. A japán Asahi Glass 15 milliárd forintból alapít autóipari üveggyárat Tatabánya mellett, a 200 munkahelyet jelentő beruházás 7 milliárd forint állami támogatást kap.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap avatta fel Dunavarsányban a japán Ibiden autóalkatrész-gyártó cég egységét, amely kerámia kipufogó-füstszűrőket készít majd dízel gépjárművekbe. A 700 főnek munkát jelentő beruházás több mint 2 milliárd forint állami pénzhez jut. A társaság egyébként kapacitásának bővítését tervezi, melyhez további 1,4 milliárd forintot ígér az állam. A Bosch 37,5 milliárd forintot fektet be és 4 milliárd forint központi pénz 'üti a markát', a Denso 23,7 milliárd forintos székesfehérvári üzemanyag-adagoló üzemrészének felállításához 2,8 milliárd forintot juttat az állam, az ExxonMobil 44 millió eurós budapesti szolgáltató központjának felállítását 4 milliárd forinttal finanszírozza a költségvetés, míg az IBM szolgáltatási üzletágának 6,5 milliárd forintos fejlesztését 1,8 milliárd forinttal jutalmazza a kormány. Nem sikerült azonban minden befektetővel ilyen sikeresen megállapodni: a napelemeket gyártó Sol@mio, az üveggyártó Euroglass és a teherautó-gyártó MAN elállt azon szándékától, hogy Magyarországon ruházzon be.

Jelenleg mintegy tucatnyi cégnek ígérte azt az állam, hogy támogatja befektetését. A gazdasági tárca ígérete fél évig érvényes, ha eddig nem sikerül megkötni a végleges szerződést, az ajánlat semmisnek tekinthető. A mandátummal rendelkező cégek közül a legnagyobb támogatásra az Unilever és a Suzuki számíthat, a cégek 3-4 milliárd forintot hívhatnak le. Kétmilliárd forint feletti összeghez juthat a Zoltek, a Linde, a Bridgestone, az Alcoa és az Elcoteq. Mindezekhez képest jóval kisebb állami stafírungot kap a kkv-szektor. 2003-ban a kis- és középvállalkozók 12 milliárd forintot nyertek el különböző pályázatokon, melyből 30 milliárd forintos fejlesztést hajtottak végre, létrehozva ezzel mintegy 15 ezer új munkahelyet. (Összehasonlításképp: a világcégek fent említett 184 milliárd forintos beruházása 6 ezer új munkahelyet eredményez.) 2004-ben szintén 12 milliárd forint állami pénz jutott a kis- és középvállalkozásoknak, Igaz, ehhez jött még az a 3,7 milliárd forint, amelyet az uniós forrásokat is tartalmazó gazdasági versenyképesség operatív programból kapott 508 vállalkozás.
(Nszab. 1., 11. old., NSZ 5. old., MH 11. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet