BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vesztésre áll az EMFESZ Stockholmban

2011. március 21. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Benne volt a pakliban, hogy átmegy a RosUkrEnergo 527,3 millió dolláros keresete az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató (EMFESZ) Kft. ellen, de arra senki sem számított, hogy a magyar gázszolgáltató 820 millió dolláros ellenkeresetét teljes egészében elutasítja a stockholmi kereskedelmi kamara választottbírósága. A döntésről az orosz Vedomosztyi üzleti lap számolt be. A RosUkrEnergo az EMFESZ korábbi gázszolgáltatója. A cég know how-jára épült az EMFESZ-modell, vagyis az egyetemes árnál 8 százalékkal olcsóbb gázértékesítés. Miután az EMFESZ összerúgta a port a korábbi tulajdonosával, a Mabofival (Dmitrij Firtas ukrán üzletember vállalkozásával, amely egyben tulajdonosa is volt az EMFESZ-nek), a RosUkrEnergo csatorna elapadt és az EMFESZ-nek a magyar egyetemes szolgáltatóktól vásárolva kellett fedeznie gázigényét. A jelenlegi stockholmi döntéssel pedig az EMFESZ helyzete még kockázatosabbá vált, mert bár fellebbez a cég az ítélet ellen, ám ha a fellebbviteli bíróság jóváhagyja a választott testület döntését, fizetnie kell - kérdés, miből.

A mostani döntést megelőzően az EMFESZ múlt héten adott ki sajtóközleményt, amelyben arról beszélt, hogy amíg nem rendezi pénzügyi helyzetét, nem kéri a honi gázszolgáltatási engedélyének visszaállítását. Egyrészt magyar restanciái is vannak, másrészt talán már számított arra, hogy Stockholmban "csatát veszt", ami alapjaiban kérdőjelezi meg a magyar gázszolgáltatói alkalmasságát. Az EMFESZ-től kapott információk szerint a magyar cég viszont kártérítési eljárást kezdeményez a RosUkrEnergóval szemben, amely jóval azután záródhat le, hogy a jelenlegi ítéletet vizsgáló fellebbviteli bíróság jogerősen dönt majd a 527 millió dollárról. Az összeg egy 269,5 millió dollár értékű, 2008-ban szállított és ki nem fizetett, illetve egy 106,2 milliós 2009-es gáztételből és egy 151,2 milliós, a 2005-2007-es fizetés-visszatartás tételéből adódik össze.
Az EMFESZ, illetve a cég vezetőjének, Góczi Istvánnak a "vesszőfutása" azt követően indult, hogy az olcsó ukrán gáz nélkül maradt EMFESZ-t Góczi - élve a magyar jogosítványaival - egy dollárért értékesítette a RosGasnak amely mögött orosz üzleti köröket sejtenek. Ezt követően perek sora zúdult az EMFESZ-re, amelyek egy részét a korábbi tulajdonos Mabofi indította, egy részét pedig a RosUkrEnergo. Az EMFESZ viszontperel, s a jelenlegi helyzet úgy áll, hogy az ügyben mindenki veszíthet - kérdés, ki nagyobbat.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet