BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Triplán rossz a kereskedelemneka tartósan drága üzemanyag

2011. március 17. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi KSH-adatok szerint a benzinár növekedése nagyjából 150 milliárd forintot vont el a háztartásoktól, amelynek jelentős része a kiskereskedelemben csapódhatott volna le. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint amennyiben a jelenlegi magas szinten beragad az üzemanyagok ára, félő, hogy a tavalyihoz hasonló forgalmat von el a benzin a kiskereskedelemtől. Ezt úgy lehetne kompenzálni, hogy a többlet jövedékiadó-bevételek terhére csökkentenék néhány élelmiszer áfáját, mindez forgalomnövekedést generálna a boltokban.

Vámos szerint a másik hatás, hogy a drága üzemanyag idővel "begyűrűzik" a kiskereskedelmi árakba is. Ettől aligha lehet menekülni, jóllehet az árnövekedést a logisztika hatékonyságának javításával lehetséges "simítani". Ám nem kizárt, hogy némely alapvető élelmiszernél a belső piaci sajátosságok miatt olyan jelentősen nő az ár, hogy a határ menti fogyasztók inkább külföldön szerzik be a terméket. Vámos szerint a magas üzemanyagár harmadik negatív hatása, hogy a háztartások meggondolják az autós bevásárlásaikat. Felértékelődik ugyan a közel lévő kis boltok szerepe és a napi beszerzéseket ott is meg lehet oldani, de az autós bevásárlások csökkenése miatt kieső impulzusköltés jelentős kiskereskedelmi forgalomkiesést jelenthet 2011-ben.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet