A tavalyi KSH-adatok szerint a benzinár növekedése nagyjából 150 milliárd forintot vont el a háztartásoktól, amelynek jelentős része a kiskereskedelemben csapódhatott volna le. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint amennyiben a jelenlegi magas szinten beragad az üzemanyagok ára, félő, hogy a tavalyihoz hasonló forgalmat von el a benzin a kiskereskedelemtől. Ezt úgy lehetne kompenzálni, hogy a többlet jövedékiadó-bevételek terhére csökkentenék néhány élelmiszer áfáját, mindez forgalomnövekedést generálna a boltokban.
Vámos szerint a másik hatás, hogy a drága üzemanyag idővel "begyűrűzik" a kiskereskedelmi árakba is. Ettől aligha lehet menekülni, jóllehet az árnövekedést a logisztika hatékonyságának javításával lehetséges "simítani". Ám nem kizárt, hogy némely alapvető élelmiszernél a belső piaci sajátosságok miatt olyan jelentősen nő az ár, hogy a határ menti fogyasztók inkább külföldön szerzik be a terméket. Vámos szerint a magas üzemanyagár harmadik negatív hatása, hogy a háztartások meggondolják az autós bevásárlásaikat. Felértékelődik ugyan a közel lévő kis boltok szerepe és a napi beszerzéseket ott is meg lehet oldani, de az autós bevásárlások csökkenése miatt kieső impulzusköltés jelentős kiskereskedelmi forgalomkiesést jelenthet 2011-ben.
