BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Intenzívebb kommunikációt tervez a Heineken

Nehezebb évet zárt 2010-ben a Heineken Hungária Zrt., mint a válság első évében. Szinten maradt a cég működési eredménye, ám a forgalmából vesztett. Idén a társaság tervei között szerepel a márkaportfólió erősítése és a tavalyi pénzügyi eredmények megtartása - mondta lapunknak Oladele Ajayi vezérigazgató, akit tavaly az év második felében neveztek ki a magyar leányvállalat élére.

2011. március 4. péntek, 00:33

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- Valamivel több mint egy éve elődje arról beszélt, hogy a Heineken Hungária Zrt. a sörpiaci recesszió ellenére is megtartotta nyereségességét. Ez így maradt 2010-ben is?
- Nem hoztuk a 2009-es forgalmat, négy százalékkal csökkent az árbevétel, viszont a működési eredmény, az EBIT 0,5 százalékos emelkedés mellett lényegében szinten maradt. A teljes gazdasági évről csak május után számolhatok be, akkor lesznek végleges adatok. Amit látni kell, hogy a magyar sörfogyasztás nagyjából 10-15 éve folyamatosan csökken, így volt ez tavaly is.

- A Heineken viszont a prémium kategória felé mozdult el, simítva a fogyasztáscsökkenés profitra vetülő hatását.
- Nagyjából 2006-2007 körül kezdtük az úgynevezett értékstratégiát, a prémium szegmens erősítését, és ezt tartottuk szem előtt tavaly is. Meg kellett találnunk a drágább és olcsóbb termékek értékesítése közti egyensúlyt.

- Milyen tervei vannak a cégnek 2011-re?
- Tovább folytatódik a márkaportfólió erősítése, amibe beletartozik a prémium szegmens, mint a Gösser és a húzó- terméknek számító Soproni márka további almárkákkal való bővítése. Mind a kiskereskedelemben, mind a horeca, vagyis vendéglátó szektorban tovább folytatjuk a minőség erősítését. Idén új irányt vett a Heineken márka kommunikációja, az új reklámszpot sikerét bizonyítja, hogy az interneten egymilliónál több letöltést mutat a kisfilm. Ami Magyarországot illeti, a Heineken Balaton Sound marketingje és kommunikációja a korábbi éveknél intenzívebb lesz, a programba több fogyasztót szeretnénk bevonni. Ami a pénzügyi év terveit illeti, idén komoly kihívás lesz tartani a szintet, hiszen az energia- és nyersanyagárak emelkedésével kell szembenéznünk. Mindez általában komoly nyomást gyakorol a fogyasztói árakra, és idén nekünk is meg kell fontolnunk, hogy változtassunk-e az árainkon. Azt tervezzük, hogy 2011-ben megtartjuk a 2010-es árbevételünket és tartani tudjuk a profitot is, de fel kell készülnünk arra, legalábbis az eddigi adatok szerint, hogy a nyereség csökkenhet.

- Várható elbocsátás a Heineken itthoni gyáraiban?
- Az év jelenlegi szakaszában nem tervezünk létszámleépítést, és az értékesítés esetleges csökkenése sem von maga után automatikus elbocsátásokat. Akkor fordulhat elő leépítés, ha néhány tevékenységünket kiszervezzük. Ez pedig azon múlik, hogy a piac és a vállalat hogyan teljesít.

- Milyen tervekkel és milyen megbízással érkezett Magyarországra?
- Személy szerint nem voltak terveim, illetve elvárásaim a munkával kapcsolatban. Mielőtt ide érkeztem, nem sokat tudtam a magyar piacról, illetve a Heineken magyar leányvállalatáról. Most azt látom, hogy egy sikeres csapat dolgozik itt, és egy jól menedzselt vállalkozást vehettem át. A megbízás pedig nyilvánvalóan az volt, hogy az eddigi sikerekre építve folytassam a munkát.

- Nem visszalépés ez az ön számára, hiszen Nigéria az anyavállalat egyik legerősebb piaca?
- Majdhogynem összehasonlíthatatlan a nigériai és a magyar piac, illetve a két leányvállalat mérete, ebben teljesen igaza van. Ám az itteni pozíció egy jóval nagyobb kihívás, még akkor is, ha otthon értékesítési igazgatóként nagyobb üzletet vittem.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet