- Valamivel több mint egy éve elődje arról beszélt, hogy a Heineken Hungária Zrt. a sörpiaci recesszió ellenére is megtartotta nyereségességét. Ez így maradt 2010-ben is?
- Nem hoztuk a 2009-es forgalmat, négy százalékkal csökkent az árbevétel, viszont a működési eredmény, az EBIT 0,5 százalékos emelkedés mellett lényegében szinten maradt. A teljes gazdasági évről csak május után számolhatok be, akkor lesznek végleges adatok. Amit látni kell, hogy a magyar sörfogyasztás nagyjából 10-15 éve folyamatosan csökken, így volt ez tavaly is.
- A Heineken viszont a prémium kategória felé mozdult el, simítva a fogyasztáscsökkenés profitra vetülő hatását.
- Nagyjából 2006-2007 körül kezdtük az úgynevezett értékstratégiát, a prémium szegmens erősítését, és ezt tartottuk szem előtt tavaly is. Meg kellett találnunk a drágább és olcsóbb termékek értékesítése közti egyensúlyt.
- Milyen tervei vannak a cégnek 2011-re?
- Tovább folytatódik a márkaportfólió erősítése, amibe beletartozik a prémium szegmens, mint a Gösser és a húzó- terméknek számító Soproni márka további almárkákkal való bővítése. Mind a kiskereskedelemben, mind a horeca, vagyis vendéglátó szektorban tovább folytatjuk a minőség erősítését. Idén új irányt vett a Heineken márka kommunikációja, az új reklámszpot sikerét bizonyítja, hogy az interneten egymilliónál több letöltést mutat a kisfilm. Ami Magyarországot illeti, a Heineken Balaton Sound marketingje és kommunikációja a korábbi éveknél intenzívebb lesz, a programba több fogyasztót szeretnénk bevonni. Ami a pénzügyi év terveit illeti, idén komoly kihívás lesz tartani a szintet, hiszen az energia- és nyersanyagárak emelkedésével kell szembenéznünk. Mindez általában komoly nyomást gyakorol a fogyasztói árakra, és idén nekünk is meg kell fontolnunk, hogy változtassunk-e az árainkon. Azt tervezzük, hogy 2011-ben megtartjuk a 2010-es árbevételünket és tartani tudjuk a profitot is, de fel kell készülnünk arra, legalábbis az eddigi adatok szerint, hogy a nyereség csökkenhet.
- Várható elbocsátás a Heineken itthoni gyáraiban?
- Az év jelenlegi szakaszában nem tervezünk létszámleépítést, és az értékesítés esetleges csökkenése sem von maga után automatikus elbocsátásokat. Akkor fordulhat elő leépítés, ha néhány tevékenységünket kiszervezzük. Ez pedig azon múlik, hogy a piac és a vállalat hogyan teljesít.
- Milyen tervekkel és milyen megbízással érkezett Magyarországra?
- Személy szerint nem voltak terveim, illetve elvárásaim a munkával kapcsolatban. Mielőtt ide érkeztem, nem sokat tudtam a magyar piacról, illetve a Heineken magyar leányvállalatáról. Most azt látom, hogy egy sikeres csapat dolgozik itt, és egy jól menedzselt vállalkozást vehettem át. A megbízás pedig nyilvánvalóan az volt, hogy az eddigi sikerekre építve folytassam a munkát.
- Nem visszalépés ez az ön számára, hiszen Nigéria az anyavállalat egyik legerősebb piaca?
- Majdhogynem összehasonlíthatatlan a nigériai és a magyar piac, illetve a két leányvállalat mérete, ebben teljesen igaza van. Ám az itteni pozíció egy jóval nagyobb kihívás, még akkor is, ha otthon értékesítési igazgatóként nagyobb üzletet vittem.
