BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Először csökkent a Spar bevétele

2011. március 2. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem felhőtlen a Spar Magyarország Kft. 20. születésnapi öröme, ugyanis az eltelt időszak alatt most először csökkent az árbevétele, 397,361 milliárd forintról 381,315 milliárd forintra. Ennek ellenére Feiner Péter, a cég ügyvezető igazgatója nem értékeli rossznak az üzleti évet, hiszen a recesszió hatása mellett a bevételek csökkenésében nagy szerepet játszott, hogy tavaly 57 korábbi Plus-áruházat alakítottak át Sparrá. A felújítások alatt az üzletek 2-2 hónapra bezártak, így összességében olyan volt, mintha tíz üzlet bevétele esett volna ki folyamatosan az évben.

Tavaly folytatódott a fogyasztáscsökkenés, amit a Spar is megérzett. Nemcsak volumenvesztésről van szó a piacon - mondta Feiner -, hanem arról is, hogy a magyar vásárló újra erősen árérzékeny lett és a vásárlásai során az akciókat, az olcsóbb termékeket keresi. Ebben a versenyben a Spar megtartotta a piaci pozícióját és a szektor egész éves teljesítményét tekintve Feiner szerint nem zártak rossz évet.

Ami az idei évet illeti, az ügyvezető szerint lassan megáll a forgalomvesztés, a terveikben a 2010-es forgalmi eredmények megtartása szerepel, amit az első két, egyébként a piac által meglehetősen gyengének titulált hónapban a Spar hozza az előző éves bázisforgalmakat. Lapunk kérdésére Feiner Péter elmondta, idén is a Plus-üzletek átalakítására koncentrálnak, legfeljebb három új zöldmezős üzletet nyitnak, csakúgy, mint 2010-ben.
A különadó továbbra is fájó pontja a láncnak, de az anyavállalat kifizette a magyar cégre eső részt. A készülőfélben levő hamburgeradóról szólva Feiner azt mondta, jó lenne, ha a kormány részéről valaki egyeztetne az érintett szereplőkkel, ugyanis nem feltétlenül kellene újabb adónemmel gyengíteni az élelmiszer-kereskedelmet, mint mondta, így is nagyon nagy az áfateher. Ráadásul olyan élelmiszer-kategóriákat érintene (például húskészítmények, szalonna), amelyeknél erős a feketekereskedelem. Mindez tovább erősítené a láthatatlan gazdaságot, amely így is 350-400 milliárd forint bevételtől fosztja meg a költségvetést.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet