Nem az a kérdés, hogy elbocsátással vagy hatékonyságnöveléssel képes-e egy kis- és közepes vállalkozás kigazdálkodni az OÉT bérajánlását, hanem az, hogy az ajánlást követve életképes marad-e a cég - mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Hozzátette, a kiskereskedelem semmiben sem különbözik a gazdaság egészétől, a bérajánlás itt is elsősorban a kicsiket és a közepeseket szorongatja. Az ágazatban az elmúlt időszakban olyan erőteljes hatékonyságnövelést hajtottak végre a piac szereplői - a kicsik is -, hogy a bérajánlást elbocsátással vagy további kiadáscsökkentéssel képtelenség átvezetni a béreken. Ha létszámleépítéssel próbálkoznának, előfordulhat, hogy nem lesz eladó a csemegepultban - mondta Vámos.
Mindez a feketegazdaság felé mutat. Úgy véli, aki már fekete, az nevet a markába, de ha kormányzati szigorral akarnak végrehajtatni egy ajánlást, félő, hogy a szektorban mások is a fekete- és szürkegazdaság felé kacsintanak majd. Első körben nem ez lenne a trend - tette hozzá a főtitkár -, sokkal inkább a hálózatok, a néhány boltot működtetők karcsúsodása, egy-egy üzlet bezárásával.
Ami a feketegazdaságot illeti, Vámos szerint a tavalyi második félév óta változatlan a helyzet. Nem tűnik úgy, hogy kormányzati részről hatékonyabb ellenőrzéssel megkezdődött volna a feketegazdaság felszámolása. A másik védekezés az adócsökkentés, az új adórendszer működése azonban egyelőre nem látszik, Vámos szerint meg kell várni az első adatokat.
