BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Van új termékdíj, de az még a régi

A szaktárca szerint az új termékdíjtörvény hónapok óta kész van, most az egyeztetések zajlanak. Az új szabályozás azonban valójában az a régi módosítási javaslat, amely csak pluszbevételt generál, de nem zöldít semmit.

2011. február 16. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Három hónapja kész van az új termékdíj-szabályozás - mondta lapunk érdeklődésére Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár egy tegnapi háttérbeszélgetésen. A javaslat azért nincs a parlament előtt, mert az új szabályozó miatt erős lobbitevékenység indult, ami még nem ért véget.

A Vidékfejlesztési Minisztérium alá tartozó zöldtárca továbbra is ragaszkodik a korábbi elképzeléseihez, amelyek szerint megszüntetnék a jelenlegi hulladékbegyűjtési koordináló szervezeteket, feladatukat egy állami tulajdonban lévő ügynökség venné át, közben pedig a termékdíj-kötelezett cégeknél megszűnne a mentesség. A megoldással százmilliárd forint bevételhez jutna az állam. A rendszerben 10-15 százalékkal lehetne csökkenteni a termékdíjtarifákat.

A vállalatok termékdíj-szakértői szerint, ha abból indul ki a környezetvédelmi tárca, hogy a koordináló szervezeteknek fizetett licencdíjjal nyert mentességgel a kötelezettek a költségvetésbe a teljes termékdíjtömeg ötödét fizetik, elképzelhető az új szabályozó szerint számolt százmilliárdos bevétel. Ugyanakkor - bár a kormányzat 10-15 százalékos csökkenésről beszél - valójában termékdíjemelésről van szó. Most ugyanis a mentesség kiváltása simítja a zöldadó beépülését a termék árába, ha megszűnik a mentesség megváltása, a teljes díj kerül be a termékárba. Például egy pet-palackon lévő 2,5 forintos díj a 10-15 százalékos csökkenés után öt forintra növekedne.

A zöldtárca azzal számol, hogy a koordináló szervezetek eddig panamáztak, többek között azért, mert a jelenlegi szabályozást csak néhány kiváltságos érti. Illés szerint bizonyos esetekben csak papíron létező hulladékgazdálkodás folyik. Arról azonban nem esett szó, ha megszűnik a mentesség, mi készteti a gyártókat és kereskedőket a környezettudatosságra.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet