Januárban képtelenség volt a kiskereskedelmen átverni a termelői áremeléseket, mert gyenge volt a kereslet. Összességében azonban egyes termékcsoportoknál várható az átvételi ár növekedése - vélik a piaci elemzők. A lapunk által megkérdezett kereskedők ötleteket nem akarnak adni a termelőknek, hol látnak lehetőséget az árnövelésre, ráadásul még nem mindenhol zajlottak le az ártárgyalások. Az azonban biztos, hogy az alapanyagárak a regionális árualaptól függően esetenként két számjegyű növekedést is felmutathatnak a következő negyedévben. Ez attól is függ, milyen kilátások mutatkoznak a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban. Az elemzők szerint nem igaz, hogy a gyenge vagy a jó terméskilátások nem hatnak szinte azonnal a kiskereskedelemre. Ha áprilisban sejteni lehet, milyen termés várható, a kereskedő és a feldolgozó is képes "simítani" a még készleten levő áru árán, vagyis a kilátások beépülnek a fogyasztói árakba.
Nagy kérdés, mi lesz a forinttal. Ha továbbra is az erősödés jeleit mutatja, a kiskereskedelem szívesebben nyúl az importhoz, kordában tartva ezzel a belső termelői árakat. (Az elemzők szerint több árucsoportnál a forinthatás elenyésző, például a gyenge forint ellenére versenyképes maradt a szlovák tej.)
Áremelkedésre számítani kell - mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára -, de összességében nem várható brutális emelés. A gyártónak most az az érdeke, hogy a költségnövekedését beépítse az átadási árba, a kereskedőnek pedig az, hogy szinten tartsa vagy lehetőleg lefelé nyomja az árakat. A végső döntés a kereslet függvénye. Vámos osztja azt a véleményt, hogy egyes termékcsoportokban lesz jelentős árváltozás, ami attól is függ, hogy az adott ágazatban mennyire erős a verseny, a terméket ki lehet-e váltani más napi fogyasztási cikkel, de nem lesznek olyan elrugaszkodott árnövekedések, mint például a kenyérnél beharangozott 20-25 százalék.
